Soome läks Ameerikast mööda

Sirje Rank 19. oktoober 2001, 00:00

Pingerea aluseks on 75 riigi majandusstatistika ning 4600 ettevõttejuhi küsitlemine.

Raporti uustulnukaist on 29. kohal edukaim Eesti, millel on Soomega sarnaseid jooni nii tehnoloogilise arengu kui ka reformimeelse majanduspoliitika osas.

Raporti koostajate sõnul on konkurentsivõime määrav tegur riigi majanduse kasvupotentsiaali ennustamiseks.

Soome on tehnoloogiliselt üks enim arenenud riike maailmas, eriti tugev läbilöök ning tuntus on tänu Nokiale tulnud telekommunikatsiooni alal.

USA positsiooni, mis koos Singapuriga viimastel aastatel konkurentsivõime tabelis esikohta jagas, on nõrgestanud IT-mulli lõhkemine ning järgnenud majanduskasvu aeglustumine.

Siiski rõhutab raport, et Soome edu on eelkõige tingitud Soome enese jõupingutustest.

?Selle riigi tähelepanuväärne ümberpööre viimase kümne aasta jooksul annab tunnistust, kui kiiresti võivad majanduse väljavaateid muuta tugevad poliitilised institutsioonid, tehnoloogia tähtsustamine ning tasakaalustatud makropoliitika,? kirjutab Global Competitiveness Report 2001.

Edu tõi tugevus valdkondades, mis mõjutavad eelkõige riigi innovatsioonipotentsiaali ? haridus, uurimis- ja arendustegevus, infotehnoloogia rakendamine, sealhulgas interneti ja mobiiltelefonide kasutamine, millele tänavu indeksi arvutamisel rohkem kaalu anti.

?Eeldasime, et tehnoloogia saab olema peamine arenenud riikide majanduskasvu ergutav tegur,? ütles Jeffrey Sachs, kes osales raporti koostamisel koos teise Harvardi ülikooli professori Michael Porteriga. Tänu samadele näitajatele on asetust parandanud ka teised Põhjala riigid.

Esmakordselt osalenud Balti riikidest oli Eesti 29., Leedu 43. ja Läti 47. kohal.

Skandinaavia riikide kõrval on suurimad tõusjad Austraalia ja Uus-Meremaa, mis on suurendanud integratsiooni maailma majandusse.

Iirimaa ja Suurbritannia on esikümnest välja kukkunud aeglustunud majanduskasvu ning kartuste tõttu, et majanduslikud reformid on toppama jäänud. Samuti on esikümnest välja langenud Hiina võimu alla naasnud Hongkong, mis 1999. aastani oli kaks aastat teisel kohal.

Maailma suuruselt teise majandusega riigi Jaapani leiab 21. kohalt. Venemaa on vastupidi levinud arvamusele viimase aja edusammudest pingereas üheksa kohta tagasi läinud ning langenud 63. kohale.

Aprillis avaldatud konkureerivas raportis, mida koostab ?veitsi rahvusvaheline juhtimiskoolituse instituut IMD ning mis kasutab konkurentsivõime hindamiseks erinevat metoodikat, jäi Soome tänavu USA ja Singapuri järel kolmandaks.

Soome on viimase kümnendiga muutunud riigist, mille majanduskasv sõltus ekspordist endisesse Nõukogude Liitu ning tsüklilistest tööstusharudest, saanud efektiivse tehnoloogiapõhise majandusega riigiks.

See pole aga andnud kaitset maailmamajanduse jahtumise mõjust ning telekommunikatsioonisektori probleemidest. Eurotsooni riikidest on tagasilöök Soomele kõige suurem. Pärast läinud aasta 5,7 protsenti jääb majanduskasv Soome keskpanga juhatusse kuuluva Matti Louekoski hinnangul tänavu alla 1 protsendi.

Selles on suur mõju Nokia käekäigul, mis annab 20 protsenti Soome ekspordist ning 5 protsenti SKTst.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:58
Otsi:

Ava täpsem otsing