Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Börsimessilt oleks oodanud rohkem

Romet Kreek 22. oktoober 2001, 00:00

Möödunud nädala reedel-laupäeval käis vilgas tegevus rahvusraamatukogus, kus toimus juba teine börsimess, sedapuhku ?Rahakompass 2001?.

Investoreid või vähemalt investeerimishuvilisi ning oma rahast hoolivaid inimesi oli messil suhteliselt palju. Kui rääkida investeerimisest, siis sellel on kaks poolt: investor ehk raha paigutaja ja investeerimisobjekt ? avalik ehk börsiettevõte, kelle aktsiaid ostetakse. Börsiettevõtteid esindas börsimessil vaid üks riiul, kus oli vähem kui poolte börsiettevõtete materjalid.

Maaklerifirmad olid tugevalt esindatud, aga maaklerifirma on ainult vahendaja, tema poole pöördutakse selleks, et teostada tehingut. Maaklerifirmad paistsid silma ka sellega, et nad on oma tooteid muutnud investorikesksemaks.

Möödunud aastast jäi mulle eredalt meelde emitentide ümarlaud, kus ka väikeinvestor sai näha neid inimesi, keda ta aktsionärina usaldab ettevõtet juhtima. Kus ta neid veel näeb? Aktsionäride üldkoosolekul. Aga kus näevad need, kes veel ei ole aktsionärid? Nemad peavad ise asjadest aru saama. Saku Õlletehas tegi mullu presentatsiooni. Emitentide bokse messil on vist vara oodata.

Ettevõtted pole ikka veel aru saanud, et nad konkureerivad rahastamise osas välismaa tuntud firmadega, ja see on äärmiselt kahetsusväärne ning lühinägelik. Kui firmal läheb äkki raha vaja tegevuse laiendamiseks või on laenukoormus omakapitali suhtes liiga kõrge, tahetakse, et investorid ostaksid emissiooni käigus aktsiad. Aktsionäre ei leia aga paari kuuga, usaldus luuakse aastatega. Nt Viisnurga emissioon ebaõnnestus, kuigi Viisnurk ei teinud suuri vigu. Mõelda tuleb pikemalt ? investoritel on suur valikuvõimalus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:59
Otsi:

Ava täpsem otsing