Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kohus võib Kiviteri erastamise tühistada

Peeter Raidla 22. oktoober 2001, 00:00

AS Kiviter on nüüdseks äriregistrist kustutatud, vastav kanne tehti tänavu märtsis. Kiviteri erastanud ASi Eriõli pankrotihaldur Ingrid Proos on endiselt napisõnaline ega soovi tehingute tagamaid kommenteerida.

?8. novembril toimub ilmselt viimane kohtuistung, kes tahab, võib seal kõigest kuulda saada,? ütleb Proos.

Päev varem tuleb aga samas kohtus arutusele teine Proosi (pildil) esitatud hagiavaldus, milles nõutakse tagasi kunagi Eriõlile kuulunud 898 000 Ühispanga aktsiat, mis kummalisi teid pidi olid sattunud Merita Panga kätte.

Kunagise Kiviteri varadega toimetab aga juba kolmandat aastat Viru Keemia Grupp, mille tegelikku omanikku varjatakse kiivalt. Kui algselt oli ettevõtte omanikuna kirjas Bahamal registreeritud Hansen & Co, siis pool aastat hiljem vormistati see ümber Belize?il registreeritud TransChemical Corporationi omandusse.

Nii ühel kui teisel puhul omaniku poolt Viru Keemia Grupi nõukogusse nimetatud advokaat Toomas Tamme väidab, et tema ei oska öelda, kes selle offshore?i taga end peidab. Omanikku esindab aga Tamme kolleeg advokaat Ain Alvin.

Keerulistesse varakantimisskeemidesse segatud firmade vahel toimunud tehingutes on liigutatud sadu miljoneid krooni, mida liidab üks ühine joon ? kogu raha on pärit Ühispangast.

Ühispanga president Ain Hanschmidt eitab aga siiani Ühispanga seotust tehinguid teinud riiulifirmadega, ka ei teadvat ta, kes offshore?ide taga peituvad. ?Meie huvi oli päästa ettevõte, kes sattus raskustesse tingituna madalseisust maailma kütuseturul,? sõnab ta. ?Ja nagu täna näha, on suutnud ettevõte normaalselt tööle hakata. Viru Keemia Grupi vara on küll endiselt 130 miljoni krooni ulatuses meie pangale panditud, kuid laenusumma on oluliselt kahanenud.?

Viru Keemia Grupp loodab tänavu teenida 30 miljonit krooni kasumit. Ka Eesti Põlevkivi, kelle avalduse põhjal Kiviteri pankrot omal ajal välja kuulutati, kinnitas kommunikatsioonidirektori Raivo Loti suu läbi, et uue omaniku ajal pole neil Viru Keemia Grupiga enam probleeme tekkinud: ?Kõik käib graafiku järgi.?

Tundub, et pealtnäha on kõik justkui korras. Teistsugusel arvamusel oli lisaks Eriõli pankrotihaldurile viimase ajani ka erastamisagentuur, kel oli Kiviteri varade erastamise eest saamata 20 miljonit krooni, mida ta nõudis kohtu kaudu sisse Ühispangalt kui erastamistehingule garantii andnult.

Kaks nädalat tagasi jõudsid nemadki kohtuvälisele kokkuleppele. Erastamisagentuuri juhtiva spetsialisti Katrin Kivi sõnul seisnes kokkuleppe selles, et agentuur loobus oma 20 miljoni krooni nõudest, mille peale Ühispank loobus nõudest agentuuri vastu. Samas on segane, mida oli pangal erastamisagentuurilt nõuda.

Kiviteri erastajate mäng Ühispanga miljonitega kestab siiamaani. Ühispanga nõuded erastajatega seotud firmade rägastiku vastu ulatuvad juba sadadesse miljonitesse kroonidesse ja need skeemid jätkuvad tänaseni.

Nii müüs Ühispank tänavu kevadel talle kuulunud endise Tallinna Panga hoone ASile Santroveto, kelle seosed Kiviteri erastajatega on läbinähtavad. Oli ju Santroveto ka Viru Keemia Grupi omanik, kelle kätte läksid Eriõli varad. Ainult et vara eest makstud raha on kadunud, ilmselt Ühispanka, kust see offshore?idele tagasi kanditi. Vastuseta on aga küsimus: miks?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:59
Otsi:

Ava täpsem otsing