Notarite järjekorrad pärsivad jätkuvalt ettevõtlust

Inno Tähismaa 23. oktoober 2001, 17:40

Vaatamata notarite kiiremale koolitusele on notarite järjekorrad venimas üha pikemaks ja pärsivad jätkuvalt ettevõtlust, kuna kinnistusasjade ja muude notari kinnitust vajavate toimingute arv kasvab lumepallina.

Ligi kuu aja pikkused järjekorrad notariteenuste kasutamiseks on eelkõige Tallinna probleem, aga järjekorrad venivad ka Tartus ja Pärnus, kus tehakse enim kinnisvaratehinguid. Kui näiteks Otepää notar teeb aastas 4000 toimingut, siis Tallinna notarite toimingute arv küünib 10 000ni aastas.

Notarite Koja andmetel tehti ja tõestati notarite poolt Tallinnas ja Harjumaal möödunud aastal ligi 70% Eesti kinnisvaratehingutest. Samas töötab Tallinnas ja Harjumaal alla poole ehk 31 Eesti 64st notarist.

Kinnisvaravahendusfirma AS Pindi Kinnisvara juht Kalev Roosiväli ütles, et järjekorrad on Tallinnas tavaline asi juba paar viimast aastat. See on uudiseks vaid neile, kes esmakordselt toiminguid teevad. Kogenumad on sellega harjunud. Olukorraga kohanemiseks on näiteks pangad broneerinud notarite juures hulgi aegu, sest pankadel on võimalik tehingute arvu ette planeerida.

Kinnisvarafirmade Liidu juht Tõnis Rüütel ütles, et pikkade järjekordade tõttu on firmade käive pärsitud. Reeglina on notari ooteaeg tema sõnul kuu aega, kui pole just nn kodustatud notarit.

Lõuna-Eestis pole notari aja kinnipanemisega probleeme. Nii näiteks leiaks Otepää notar Anna Rästa aja juba ülejärgmiseks päevaks. Tema sõnul on Otepää notari abi kasutanud tihti inimesed Tallinnast, Tartust ja Viljandist. Otepää notari juurde võivad oma toiminguid tulla kinnitama inimesed mistahes Eesti asukohast. Rästa ise tohib teenuseid pakkuda vaid Valga maakonnas.

Rästa peab Tallinna ja suuremate linnade notaripõua põhjuseks kiiresti kasvanud kinnistamistoimingute arvu, mida keegi ei osanud ette näha. ?Kurb vaadata, kuidas noored naised end Tallinnas katkestavad,? hindas ta kolleegide tööd.

Notaritasud toimingute eest on 300 000 kroonise tehingu kinnitamise puhul 1321 krooni ja miljonikroonise tehingu puhul 3799 krooni.

Notarina ametisse asumisele eelneb kuni 2aastane kandidaaditeenistus. Kokku on Eestis notari ametikohti ette nähtud 75, millest 12 (Tallinnas 7) on täitmata. Notari kandidaate on kandidaaditeenistuses 15.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing