Putin pole rahul vene nafta- ja gaasikompaniidega

23. oktoober 2001, 13:05

Venemaa president Vladimir Putini käsul kontrollis GKU (Glavnoje kontrolnoje upravlenije) maavarade kasutamist, seejuures leidsid kontrollijad, et kompaniid täidavad litsentsilepinguid väga halvasti, kirjutab Vedomosti.

Vedomosti käes on presidendi poolt 1. oktoobril peaminister Mihhail Kasjanovile saadetud käskkiri, milles öeldakse, et 'olukord maavarade kasutamise litsentseerimises ei vasta riigi huvidele ja nõuab sekkumist. Vaadake läbi GKU materjalid ja võtke vastu vajalikud lahendused. Täitmisest ette kanda igal kuul.'

Presidendi kontrolörid teatasid oma aruandes, et 2000-2001. a jäi riigil litsentsitingimuste halva täitmise tagajärjel saamata 70 mld rubla (2,3 mld dollarit).

Gazprom tootis 60 mln kuupmeetrit maagaasi vähem, kui ette nähtud ja üldse toodetakse gaasi 67 litsentsi järgi neile eraldatud 126st.

Naftagigantidest tootis JuKOS 6,6 mln tonni vähem, kui litsentside järgi ette nähtud, LUKOIL 2,1 mln t vähem ning Sibneft 741 000 t vähem.

Põhjus peitub selles, et naftakompaniid on enda kätte haaranud liiga suured toorainevarud. LUKOILile jätkub neid 33 aastaks, JuKOS"ele 47 aastaks, Tjumeni Naftakompanii TNK-le koguni 80 aastaks.

Vene maavarade ressursside ministeeriumis ei osata olukorda lahendada. Üks kõrge ministeeriumiametnik pakkus intervjuus Vedomostile, et kompaniidele võiks sisse seada uue maksu - maavarade ressursside pealt.

Gazpromis nimetati ettepanekut 'sonimiseks', taoline maks ei vastaks praegusele Maksukoodeksile.

Nafta- ja gaasitootjatel jääb üle vaid loota, et valitsus ei ole nende vastu nii karm kui GKU. Presidendi käskude aeglane ja ettevaatlik täitmine ei ole ministrite kabinetil esimene kord, lõpetab Vedomosti.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2001/10/23-55-03.html>

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing