Eluasemelaenude maht rekordtasemel

30. oktoober 2001, 00:00

Kolmandas kvartalis suurenes eluasemelaenude maht Eesti pankades mulluselt 509 miljonilt kroonilt 771 miljoni kroonini. ?Näiteks Hansapank teeb ka oktoobris tänavuse laenurekordi,? ütles Hansapanga eralaenude arendusosakonna juhataja Kersti Arro Postimehele antud intervjuus. Kui tavaliselt on laenutegevuse aktiivseimaks kuuks aastas mai ja sügiseks on eluaseme soetamised vaibumas, siis tänavu on oktoobris püstitatav rekord tõeliseks üllatuseks,? rääkis Arro.

Hansapank on langetanud pikemaajaliste ja suuremate eramu ehitamiseks või ostmiseks mõeldud laenude intressi juba 6,9 protsendini. Kui varem tuli näiteks 20aastase laenu puhul maksta pangale tagasi kokku üle kahe korra rohkem raha, kui laenati, siis nüüd tuleb enam tasuda vaid 60 kuni 70 protsenti.

Keskmise eluasemelaenu intressimäär Hansapangas on Arro hinnangul praegu ligikaudu kaheksa protsenti. Hansapanga keskmine eluasemelaenu summa Tallinnas kerkis 240 000 kroonini ja kogu Eestis 140 000 kroonini. Postimees 29.10.2001

___________________________________________

Ühispangas on tänavu kolmandas kvartalis väljastatud kaks korda rohkem eluasemelaene kui mullu. Ühispanga kõige odavam eluasemelaenu toode on preemialaen, mille intress on praegu 6,54 protsenti, ütles Postimehele antud intervjuus Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas.

Preemialaenu võtja sõlmib lisaks laenulepingule ka kogumiskindlustuse lepingu. Et laenulepingu alusel tasutakse laenuperioodil vaid intresse ja laenusumma tagasimaksmine toimub laenutähtajal ühekordse maksena, kasutatakse kogumiskindlustust raha kogumiseks laenusumma tagasimaksmiseks.

Keskmine eluasemelaenu intress on Ühispangas Euribor pluss neli protsenti ehk praegu pisut üle 7,5%. Koos intresside kukkumisega kasvavad ka laenude mahud. Kui aasta alguses oli keskmine laenusumma 194 000 krooni, siis septembris oli see kerkinud juba 250 000 kroonini. Postimees 29.10.2001

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing