Poliitikud jagasid raha iseendale

Virkko Lepassalu 30. oktoober 2001, 00:00

Tallinna integratsiooni- ja turvalisusprojektide kaudu rahastati Eesti vene poliitikat umbes 5 miljoni krooni ulatuses.

Eilsel Eestimaa Ühendatud Rahvapartei (EÜRP) istungil arutati erakonda kuuluvale abilinnapeale Leivi ?erile ajakirjanduses esitatud süüdistusi. Etteheited seisnesid EÜRP liikmete ja lähikondlaste rahastamises ?erile alluva turvalisus- ja integratsiooniameti kaudu miljonite kroonide ulatuses.

Kokku on linnaeelarves narko- ja kuritegevusuuringuteks ning integratsiooniprojektideks eraldatud 10,5 miljonit krooni. Sellest umbes 5 miljonit ehk miljon krooni seniarvatust enam on jõudnud EÜRP lähikondsete või otse parteiga seotud mittetulundusühingute kätte.

Paljusid Tallinna turvalisus- ja integratsiooniameti rahaeraldisi peavad opositsiooni-, aga ka kolmikliitu esindavad poliitikud tasuks kolmikliidu toetamise eest.

?Me ei saa veel öelda, kas keegi on süüdi või ei ole süüdi,? kommenteeris EÜRPsse kuuluv riigikogu liige Jevgeni Tomberg partei juhatuse otsust.

Ta ütles, et linnavalituse sisekontroll peab kõigepealt otsusele jõudma, kas tegemist on kuritarvitustega, ja seejärel otsustab partei, mis saab edasi. EÜRPi mitmed ülejäänud juhtfiguurid, nagu näiteks Viktor Andrejev, keeldusid kommentaaridest.

Paljud Tallinna turvalisus- ja integratsiooniametist oma projektide toetuseks raha saanud inimesed kuulusid ise asjatundjate komisjonidesse, kes raha saamise üle otsustasid.

Komisjoni kuulus näiteks EÜRPi üks eestvedajaid, tuntud vene poliitik Aleksei Semjonov. Linna turvalisus- ja integratsiooniamet kavandab järgmisteks aastateks Semjonovile toetust 350 000 krooni, et ta uuriks selle summa ulatuses ?Tallinna elanikkonna enesemääramis- ja integratsiooniprobleeme?.

Teist komisjoni liiget, endist rahvastikuministrit Klara Hallikut toetati 135 000 krooni ulatuses. Eksminister pidi selle raha eest uurima ?Tallinna avalike teenistujate valmisolekut integratsiooni edendamiseks?.

Lisaks kuulub raha saamise üle otsustavasse komisjoni ka õigusteadlane Eduard Raska. Temaga otseselt seotud mittetulundusühingult (MTÜ) Sisekaitse Arhitektuur toetas ?eri kureeritav amet kokku 445 600 krooniga. Selle summa eest pidi loodama ?alus kriminaalpreventsiooni programmi väljatöötamiseks?. Lisaks peaks Sisekaitse Arhitektuur välja töötama ?empiirilise uuringu? nimetusega ?Tallinna politsei enesehinnangu ja elanikkonna hinnangute prismas?.

Abilinnapea Leivi ?eri aruandes projektide rahastamise kohta, mille ta esitas volikogu esimehele Rein Voogile, seisab, et vähemalt ühte Sisekaitse Arhitektuuri kolmest projektist ei ole veel alustatudki.

Nimetatud asjatundjate kõrval kuulub raha jagamise üle otsustavasse komisjoni ka psühholoogiadoktor Tatjana Listopad, kellega on seotud Eesti Eksistentsialistliku ja Humanistliku Teraapia Ühing. See organisatsioon sai turvalisus- ja integratsiooniametilt toetust ligi 318 000 krooni. Ühingu ühe põhilise ettevõtmise käigus ?õpetatakse lastele oskusi hakkama saada keerulises maailmas?. Nagu nähtub, kulus selleks 208 700 krooni maksumaksja raha.

Projekti põhjendustes ei nimeta linna turvalisus- ja integratsiooniamet, kui palju lapsi teadmisi kogus. Kõnealust MTÜd ei õnnestunud telefoniteatmikest leida.

Üldse puuduvad enamikul loetletud MTÜdest kontaktandmed kas hoopis või on nad registreeritud korteritesse, mille telefonid ei vasta.

Ajalehe Estonija ajakirjaniku Aleksandr Ikonnikovi andmetel seisneb üks turvalisus- ja integratsiooniameti tänavu rahastatud projektidest fotoalbumis. Selles pidi leiduma pilte kuritegelike elementide kogunemispaikadest. Albumi koostas EÜRP juhtidega otseselt seotud MTÜ Integratsioonimeedia Grupp ning kulutas selleks ?erile alluvalt ametilt saadud 200 000 krooni.

Sellise albumi tegelikuks koostamiskuluks nimetab ajaleht 1500 krooni.

Kokku võib EÜRP liikmetega kaudsemalt või otsesemalt seotud rahaeraldiste summa küündida 5 miljoni kroonini. Raha on makstud kümnetele MTÜdele, lisaks ajakirjanduses varem mainitud ühingutele on ligi 520 000 krooni saanud Mustamäe linnaosa vanema, EÜRP liikme Voldemar Trummiga seotud MTÜ Eetika.

Vene Balti Erakonna eestvedaja Sergei Ivanov ütles reedel AK uudistesaates, et selliseid projekte saanuks rahastada palju väiksemate summadega.

___________________________________________

Rein Voog: segadus oli suurem, kui eeldasin

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing