Läti suurim pank tuleb Eestisse

Inno Tähismaa 08. november 2001, 00:00

Parexi Eesti esinduse juht Ardi Roosimaa (32) ütles, et Parexi esinduse avamise eesmärk on uurida pangaturu olukorda ja vaadata, kui otstarbekas on filiaali avamine.

Roosimaa tegeleb praegu esinduse avamise ettevalmistamisega. Ta ütles, et esindus avatakse ametlikult novembri lõpus, mil Parex korraldab vastuvõtu nii oma Eesti klientidele kui ka suuremate ettevõtete esindajatele ja ajakirjanikele.

Roosimaa sõnul on Parexil juba mitmeid kliente Eestis, näiteks AS Balti Laevaremonditehas, kes ostis suvel kolmandiku Leedu juhtivast laevaremondifirmast Klaipedas. Parex asutas veidi enam kui aasta tagasi tütarpanga Leedus, mille eesmärk on kasvada tänavuse aasta lõpuks Leedu suuruselt neljandaks kommertspangaks.

Parexi esindaja Ardi Roosimaa on hariduselt jurist ja enne panka asumist töötas ta advokaadibüroos Bachmann & Partnerid. Parexisse pääses ta konkursi korras.

Parexiga sarnaselt avas esialgu esinduse Eestis 1992. aastal Soome Merita Pank. 1995. aastal avas Merita filiaali. Merita Eesti filiaali juht Juhani Seilenthal ütles, et filiaali jaoks oli kõige keerulisem kasumlikuks saamine. ?Tasuta on nii mõndagi toodet kerge pakkuda,? lisas ta.

Eestis on jäänud esinduse juurde Rootsi juhtiv pank Svenska Handelsbanken (SHB). Rootsi panga esindaja Bo Kragh ütles, et tervitab nii esinduse avamist kui võimalikku Parexi filiaali, sest 89 protsenti Eesti pangaturgust kontrollib praegu ainult neli panka. Kragh, kes esindab SHBd ka Balkanil, ütles, et Eestis on konkurentsi tihenemine tervitatav. Ühtlasi tähendab Parexi tulek, et möödas on aeg, mil pangad laienesid üksnes põhjast lõunasse, nüüd on esimene pank laienenud lõunast põhja.

SHB esindus on Eestis avatud üle viie aasta, aga filiaali pole otsustatud luua. ?Mul võib olla oma arvamus, aga selline on otsus,? ütles Kragh. Tema sõnul laienes SHB kaks kuud tagasi Varssavisse, kus asutati SHB Polska SA.

Investeerimispanga Trigon analüütik Toomas Reisenbuk ütles, et Parexi tulek mõjutaks Eesti pangaturgu marginaalselt. Tema sõnul pole Parexil olulist väljaspool kodu toimimise kogemust, samas on Eesti pangad väga tugevad ja tugevad on ka omanikud. ?Siin on midagi kiiresti ära teha väga raske,? ütles ta. Reisenbuki sõnul on Eesti pangaturul oluline vaadata, mis suunas arenevad Skandinaavia osalusega pangad.

Parex Banka sai Eesti Pangalt loa esinduse avamiseks kuu aega tagasi. Parexist saab viies Eestis tegutsev välispanga esindus.

Esinduse on varem Eestis avanud OKO Osuuspankkien Keskuspankki Oyj, Svenska Handelsbanken, Landesbank Schleswig-Holstein Girozentrale ning Vereins-und Westbank AG.

Erinevalt filiaalist on panga esindusel äritegevus keelatud ning tema tegevus piirdub krediidiasutuse esindamise ja tema huvide kaitsmisega Eestis. Esindusel on näiteks keelatud hoiuste vastuvõtt ja laenude väljastamine.

Parex alustas Lätis tegevust 1992. aastal. Pank reklaamib end Lätis kui ainsat kommertspanka, kes pole oma kaheksa tegevusaasta jooksul kordagi kahjumis olnud. Pangal on kümme esindust nii endise Nõukogude Liidu riikides kui ka Frankfurdis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing