Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Soodne võimalus uuendusteks

Sirje Rank 08. november 2001, 00:00

Selle asemel, et tõrjuda üleskutseid põllumajandustoetuste kaotamiseks väitega, et see kummutaks kogu ELi põllumajanduspoliitika (CAP), võiks Brüssel WTO uut kõnelustevooru näha kui head võimalust kulukast poliitikast lahtisaamiseks. Seda enam, et liidu laienemisprotsess läheneb lõpule ja üksi Poola uue valitsuse jäik positsioon põllumajandustoetuste osas CAPi eelarve ilmselgelt lõhki ajaks.

ELi põllumajandusvoliniku Franz Fischleri sõnul olevatki EL valmis toetuste vähendamist kaaluma, kuid üksnes tingimusel, et samaväärselt koheldakse ka näiteks USA ekspordikrediite ning teiste riikide abi oma talunikele. ELiga samas paadis ehk suuremad subsideerijad on Jaapan, Norra, ?veits ja Korea.

Enamik arenguriike koalitsioonis suurte põllumajandussaaduste eksportijatega, nagu Austraalia, Kanada ja Uus-Meremaa soovivad seevastu kõigi vabakaubandust moonutavate põllumajandustoetuste kaotamist, olgu need siis toodangu suurendamiseks, nagu ELis, või ekspordi edendamiseks, nagu USAs. Nii alaneks ka suhkru hind, kui EL turu arenguriikidele lahti peaks tegema.

Eksporditoetused on küll 1994. a lõppenud WTO eelmise vooru järel alanenud, siiski kulutasid Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) riigid mullu põllumajandustoetusteks 327 miljardit dollarit. Ehkki tariifid on alanenud, maksab näiteks Brasiilia kvooti ületava suhkru ekspordilt USAsse endiselt 170 tollimaksu.

Kitsaid huve kaitstes kaob laiem pilt, kirjutas hiljuti Financial Times. USA Michigani ülikooli arvutustel kasvaks globaalsed sissetulekud 612 miljardi dollari võrra, kui kaubandustõkkeid kolmandiku võrra kärpida. Kõigi tõkete kaotamine suurendaks Maailmapanga hinnangul tulu 2800 miljardi dollari võrra.

ELi kangekaelne keeld põllumajandust puutuda oli üks põhjusi, miks WTO vabakaubanduskõneluste vooru käimalükkamine 1999 Seattle?is karile jooksis. Reedel Qataris algaval uuel katsel läbikukkumist enam lubada ei tohiks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing