Mulgimaa lepad aitavad Norras metalli sulatada

08. november 2001, 08:21

OÜ NorCester, mille üks omanikke on Viljandimaa ettevõtja Hellar Mutle, saadab siit kokku ostetud lepalatte edasi Norra alumiiniumitehasesse, kirjutab Sakala.

'Meil on lepingud inimestega, kes lõikavad lepavõsast latte ja toovad kas ise või auto puudumise korral vahefirma kaudu meile,' rääkis Mutle. 'Meie saadame need sorteerituna ja pakituna edasi.' Kokku teenib sellise tööga lisaraha umbes kümme Viljandimaa peret.

'Ostame praegu vaid teatud hulga latte kindlatelt partneritelt. Rikkaks selle tööga ei lähe, aga veidi tööd ja leiba saab küll,' lisas ettevõtja.

Lõikajad peavad jälgima, et latt oleks sirge, siledaks lõigatud oksakohtadega, kuid sisselõigeteta, 3,5 meetrit pikk ja ladva juurest 2,5-sentimeetrise läbimõõduga. Mutle sõnul sobivad ka haab, kask ja teised lehtpuud, kuid Eesti metsakasvu arvestades on lepalatte kõige lihtsam muretseda ning sel kombel saavad ka võsastunud kraavid ja põlluveered puhtaks.

Osaühingu norralastest omanikud on Eesti lepaga rahul, sest Norras nii sirgeid puid ei kasva.

Lepalatid surutakse sulatusvannis elektroodide alla ning nende põledes tekkivaid tuhakanaleid pidi väljuvad sulatamisgaasid. See hoiab katlas ära sulametalli podisemise.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing