Sügisvihmade eest raamatu juurde peitu

Annikky Lamp 09. november 2001, 00:00

Gutenbergi maailma olulisim sündmus, Frankfurdi raamatumess, pakkus ettearvatult kõike, mis vähegi islami, Osama bin Ladeni, Afganistani või Talebaniga seotud. Teiseks peateemaks oli aga hoopis kino: J. R. R. Tolkien ja J. K. Rowling olid tähelepanu keskmes ?Sõrmuste isanda? triloogia ning ?Harry Potteri ja tarkade kivi? põhjal tehtud filmide, mitte uute raamatute tõttu. Kui Tolkienilt enam värskeid teoseid tulla ei saa, siis järgmist Harry Potteri lugu on oodata tuleval suvel.

Eesti pole rahvusvaheliste suundumuste järgimisel sugugi saamatu: kirjastuselt Tänapäev ilmus hiljuti raamat Osama bin Ladeni sõjast Lääne vastu, ulme- ja fantaasiakirjandus ? sealhulgas kultuskirjaniku staatuses Tolkien ja Potter ? on Eestis juba pikemat aega populaarne.

Ulme ja fantaasia konkurentsivõimet kinnitab ka kirjastuse Varrak peatoimetaja Krista Kaer: ?Kui me vaatame enim müüdud teoseid kas või Rahva Raamatu aknal, on seal läbisegi teatmeteosed, armastusromaanid ja Terry Pratchett.? Viimatimainitut, eestlaste palavalt armastatud ulmekirjanikku on muuseas lähiajal Tallinnasse oodata.

Mida loevad eestlased lähitulevikus? Kaer ennustab, et meelelahutuse osa väheneb. ?Kaua sa ikka jaksad mannavahtu süüa,? põhjendab Kaer. ?Mannavahu? asemel võidavad teatmeteoste kõrval populaarsust biograafiad ja ajalooraamatud, muidugi ei kao kusagile tõsine ja hea ilukirjandus.

Meie lugemisharjumusi mõjutavad tasapisi Eestisse jõudvad moodsa ühiskonna mured-rõõmud ? Lääne värske kirjandus läheb eestlastele üha enam korda. ?Uus ni?? on näiteks noortele linnainimestele mõeldud humoorikas ajaviitekirjandus, mille kuulsaim esindaja on ?Bridget Jonesi päevikud??, räägib Varraku peatoimetaja.

Aga kõigi nende briti, saksa, prantsuse, vene (vene kirjandus teeb võimsat taastulekut, väljendugu see siis Kenderi Pu?kinikiindumuses või ?Moskva ? Petu?ki? legendaarsuses nii mõnegi seltskonna jaoks) raamatute rohkuses ei saa unustada eesti noori loojaid ? Rooste, Soomets, Wimberg? Ning varsti tuleb peale uus põlvkond. Nii et lugeda tuleb ruttu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:12
Otsi:

Ava täpsem otsing