Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti majandusvabadus hinnati neljandaks

Sirje Rank 13. november 2001, 00:00

156 riigi pingereas sai Eesti neljanda koha, tõustes aastaga kümme kohta.

Tänavu kaheksandat aastat ilmuv indeks on tõhus käsiraamat kõigile välismaal äri ajavatele ettevõtjatele, mis annab kiire ülevaate riikide kaubanduspoliitikast, välisinvesteeringute kohtlemisest, valitsuse rollist majanduses, pangandusest ja rahapoliitikast, musta turu osakaalust jms.

Selle indeksi järgi on hinne Eesti majandusele ? vaba. Edu soosivate teguritena on teiste seas välja toodud Eesti geograafiline ja kultuuriline lähedus Põhjala riikidele, eriti Soomele, ning eestlaste saavutusvajadus ja individuaalne sõltumatus. Kiitust leiavad Eesti pangandus- ja finantssüsteem, omandiõiguste kaitse ning rahapoliitika. Samuti ettevõtlusseadused eesotsas äriseadustikuga. Tagasiminek on toimunud varimajanduse vallas, negatiivne on riigivalitsemise kulukus.

Indeksi autorite põhiseisukoht on, et kõige suurem majanduskasvu potentsiaal on kõige vähem majanduslikke piiranguid seadvates riikides. Sel aastal tegid nad ka lisajärelduse: majanduslikult vabad riigid on suurema tolerantsiga kui suurte piirangutega riigid, kus lootusetus ja isoleeritus toidavad terrorismi ja fundamentalismi.

Kõige rohkem majanduslikke piiranguid on Iraanis, Iraagis, Süürias ja Liibüas, mis on ühtlasi olnud peamiseks taimelavaks terroristidele. Egiptus ja Jeemen saavad hindeks ?peamiselt mittevaba?. Afganistan, Sudaan, Kongo, Angola ja Somaalia on aga sedavõrd seadusteta, et neid pole võimalik isegi analüüsida.

Hindajate meelest on maailma majandus siiski üldiselt vabamaks muutunud. Hinnatud 156 riigist said 71 hinde ?vaba? või ?valdavalt vaba? ning 85 ?valdavalt mittevaba? ning ?mittevaba?.

Suuremat vabadust naudivad maailmas Põhja-Ameerika ja Euroopa. Eesti järel leiab esimese Kesk- ja Ida-Euroopa riigi 30. kohalt, kuhu on asetunud Leedu. Järgnevad T?ehhi ja Ungari 32. ja 33. kohal.

Endise Nõukogude Liidu riikidest kolm on kümne enamedenenud riigi hulgas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing