EL pidurdab WTO põllumajanduslepet

Tõnis Arnover 19. november 2001, 00:00

Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Franz Fischler oli ülimalt rahul, et Euroopa Liidu esindajatel õnnestus Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) lõppenud Doha istungi kardinaalne lõppdokument põllumajanduse osas paari sõnaga ära nullida. Kui kompromiss jäänuks sündimata, oleks põllumajandustoodetega kauplemine maailmas raskenenud, ütles ta.

Algses sõnastuses, mida surus peale Austraalia juhitav nn Cairnsi grupp, öeldi, et WTO liikmesriigid kohustuvad tulevastel läbirääkimistel täielikult kaotama põllumajandustoodete eksporditoetused, järsult vähendama riiklikke toetusi ja hõlbustama tollitõkete vähendamisega teiste riikide põllumajandustoodete pääsu oma turule. EL lisas sellele sõnad ?läbirääkimiste lõpptulemust ei saa ette kindlaks määrata? ning et läbirääkimistel tuleb arvesse võtta ka muid tegureid, näiteks keskkonna- ja loomakaitsekulusid.

Euroopa Liit, millel kulub põllumajanduse toetamiseks 626 miljardit Eesti krooni aastas, loomulikult jätkab oma ühise põllumajanduspoliitika reformimist, ütles Fischler. Nüüd saab ta seda teha oma tahte ja tempo järgi, vältides Cairnsi grupi survet.

Eksporditoetuste ja imporditollide kaotamine puudutaks kõige valusamalt ELi piima-, loomaliha- ja suhkrutootjaid. Kõige rohkem võidaksid sellest arengumaad, keskmise sissetulekuga riigid ning Austraalia, Uus-Meremaa ja USA.

WTO läbirääkimised algavad jaanuaris ja võivad kesta kolm aastat. Pole kahtlust, et EL hakkab seal Austraalia ja USA esindajatega oma põllumajanduse kaitsmise nimel kõvasid lahinguid pidama. ELi eksperdid prognoosivad, et põllumajandustoodetega kauplemise piirangute kaotamisele kulub vähemalt 10 aastat, seega võivad need jõustuda kõige enne 2012.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing