Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Revisjoni hinnangul said ?eri partei liikmed 2 mln

Virkko Lepassalu 27. november 2001, 00:00

Revisjonikomisjon ei keskendunud linna raha eraldamisele abilinnapea parteikaaslastele, vaid raha ebaotstarbekale kulutamisele. Ometi kujuneb akt ühtlasi tõendusmaterjaliks, et 2 miljonit krooni maksumaksja raha jagati abilinnapea Leivi ?eri turvalisus- ja integratsiooniameti kaudu tema erakonnakaaslaste mittetulundusühingutele.

Revisjonikomisjon tõi peamise veana välja, et integratsiooniuuringuteks ja muuks rahajagamiseks puudus ?eri kureeritavas ametis üldse igasugune kord. Abilinnapea ?er jättis selle välja töötamata.

Revisjonikomisjoni liige Ain Seppik nentis, et tegelik pilt kujunes ajakirjanduses maalitust palju hullemaks. Lisaks oli see ebameeldivam kõikidest revisjonikomisjoni senistest revideerimistest.

?er jäi ka eile pärast revisjoniakti allakirjutamist endale kindlaks: ?Erakondlikku rahajagamist ei ole toimunud. Tegemist on suure poliitilise mänguga, mille eesmärgid jäävad ebaselgeks,? põhjendas ?er puistamist.

Ta on oma kuuluvuse Eestimaa Ühendatud Rahvaparteis peatanud paljuski põhjusel, et erakond ei ole teda rahaskandaalis toetanud. Enne lahkumisavalduse viimist linnapea Tõnis Paltsile mõned nädalad tagasi pidi ?er alla neelama tema kureeritava turvalisus- ja integratsiooniameti juhataja Galina Pant?enko vallandamise.

Viimaseid päevi abilinnapeana töötav Leivi ?er peab nii enda kui ka Pant?enko minemaajamist ülekohtuseks. Ta kaebas, et toetusteks raha jagamise kord puudub teistelgi linna ametitel.

?er süüdistas korra puudumises linnakantseleid, kes pidanuks selle looma. Ta kurtis, et turvalisus- ja integratsiooniametil polnud ühtegi juristi, kellelt nõu küsida.

Tallinna linnakantselei finantsdirektor Ahti Kallaste lükkas ?eri väited ümber. Kallaste sõnul peab iga linnavalitsuse amet ise toetuste jagamise korra välja töötama ja andma selle volikogule kinnitamiseks. Kord puudub ka mõnes teises linnaametis, kuid sellele on Kallaste väitel tähelepanu juhitud.

?Kui reglementi ei ole, ei tohi toetusteks raha jagada,? väitis Kallaste, kelle kinnitusel jääb korra kehtestamine turvalisus- ja integratsiooniametis ?eri järglase tööks.

?eri erakonna Eestimaa Ühendatud Rahvapartei esimees Viktor Andrejev ütles, et ei ole akti veel näinud ega soovi seepärast partei osa rahasaamisel kommenteerida. Ta lisas, et 15. detsembril koguneb erakonna üldkogu, kus arutatakse nii linna sisekontrolli kui ka revisjonikomisjoni akti.

Küsimusele, kas põhimõtteliselt võidakse ?er erakonnast välja heita, vastas Andrejev, et pole välistatud, kuid ta ei soovi pikemalt seda kommenteerida.

Kokku uuris linnavolikogu revisjonikomisjon rahajagamist 80 turvalisus- ja integratsiooniprojektile. Valdavalt oli tegemist mõnekümne kuni mõnesaja tuhande krooniste summadega, mida amet jagas uuringuteks paljudele mittetulundusühingutele. Kokku eraldati linnaeelarves selleks 10,5 miljonit krooni, millest umbes pool võib olla lihtsalt raisatud.

Lisaks 2 miljonile kroonile, mis läks otseselt Ühendatud Rahvapartei liikmete mittetulundusühingutele, liikus väidetavate uuringute eest miljoneid kroone ka isikutele, keda ühendab rahvaparteiga rohkem või vähem omakasupüüdlik sõprus. Revisjonikomisjon neid juhtumeid seoses parteilise raha eraldamisega lähemalt ei vaadelnud, sest tegemist on paljuski tõestatamatute sidemetega.

Akt antakse edasi linnavalitsusele, kes sellega tutvub ja süüdistusi kommenteerib. Edasi liigub akt volikogusse, kes eeldatavasti võtab vastu otsuseid raha liikumise parema kontrollimise kohta Tallinna linnavalitsuses.

Eile alustas turvalisus- ja integratsiooniameti rahaasjade uurimist kaitsepolitsei.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:07
Otsi:

Ava täpsem otsing