Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Euro suhtes püsib skepsis

Sirje Rank 13. detsember 2001, 00:00

Ajalehe Wall Street Journal äsja avaldatud küsitluse järgi jääks üle poole eurotsooni elanikest oma vana valuuta juurde. Teisipäeval Moskvas toimunud ?europäeval? aga tõdeti asepeaministri tasemel, et dollarit Euroopa ühisraha Venemaal niipea troonilt ei tõuka.

Euroopas on kõige suurem vastuseis ühisrahale suurimates riikides, Prantsusmaal ja Saksamaal, kus vastavalt 62 ja 57 elanikkonnast eelistavad eurole praegust vääringut. Suur on vastaste hulk ka Hispaanias ja Soomes ? kolmest soomlasest kaks säilitaks võimalusel Soome marga.

Euroopa Liidus on valitsused ühisraha tutvustamiseks kulutanud 321 miljonit eurot. Sellest hoolimata näeb ühisrahas kindlat eelist vaid üks kümnest küsitletud eurooplasest.

Teine suurim eelarve oli Euroopa Liidul oma ühe suurema kaubanduspartneri Venemaa tarbeks, kokku 53 000 eurot. Praegu käib Venemaa kaubandusest 35 Euroopa Liidu riikidega, paari aasta pärast, kui ühinevad uued liikmed, peaks ELi osa kasvama 50 protsendile.

Sel nädalal Moskvas euroraha tutvustanud konverentsil tõdes Venemaa asepeaminister ning rahandusminister Aleksei Kudrin, et vähemalt lähiajal jääb Venemaal domineerivaks välisvaluutaks siiski dollar.

?Maailma majandus sõltub jätkuvalt suures osas USAst ning ma usun, et dollar jääb maailmakaubanduses domineerima veel pikaks ajaks,? ütles Kudrin.

?Venelased armastavad dollarit niisamuti, kui nad armastavad vodkat,? kirjutas ajaleht Izvestija oma esikaane loos Euroopas kasutuseletulevast ühisrahast.

Ringluses olevate dollarite hulgalt jääb Venemaa praegu alla vaid USA-le. Dollaris hoiavad oma valuutavarusid nii Venemaa valitsus kui elanikud, kes on kõrvetada saanud rubla devalveerimisest ja pankade pankrottidest. Ka saab Venemaa suure osa eksporditulust dollarites, sest nii nafta kui metallide hinnad on maailmaturul dollaris.

Citigroupi majanduspoliitika analüütiku Niclas Sundströmi sõnul peavad end reformima nii Euroopa kui Venemaa majandus, enne kui venelaste eelistused euro kasuks kalduvad.

?Euro peaks end enne globaalsel tasandil dollarist paremana näitama, st investeeringud Euroopasse peaksid muutuma USAst atraktiivsemaks. Euroopa majandusruum peab näitama, et suudab reformida ning tootlikkust tõsta,? ütles Sundström Reutersile. Venemaa majandus omakorda peab vähendama tooraine osakaalu ekspordis ning asendama selle tehnoloogiamahukate toodetega.

Euro rollist Venemaal kõneleb ilmekalt kauplemine Moskva pankadevahelisel valuutaturul. Augustis oli seal dollari keskmine päevakäive 96,3 miljonit dollarit kuue miljoni euro vastu, mis dollarites teeb 5,4 miljonit dollarit.

Vene Keskpanga varudest on panga juhi Viktor Gera?t?enko sõnul dollaris 92. Riigi kaubandustehingutest on 95 denomineeritud dollarites.

Eurost ei ole saanud dollarile tõsist konkurenti ning ?eurotsooni majanduse seis võrreldes USA majandusega ei anna isegi lühikeses perspektiivis eurole eelist,? kommenteeris üks analüütik. Seda hoolimata faktist, et USA majandus on languses. Ka on euro usalduse võitmiseks käibel olnud veel liiga vähe aega. Eile maksis üks euro 89,7 USA senti.

Küll aga võivad eurost valuutade integreerimise osas eeskuju võtta mitmed teised riigid, sealhulgas SRÜ maad, ütles europäeval Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrin.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing