Nõudlus uute büroopindade järgi Eestis püsib

18. detsember 2001, 08:28

Ober-Haus Kinnisvara Eesti tegevdirektori Hindrek Leppsalu sõnul püsib Eestis nõudlus uute büroopindade järele stabiilsena.

Keskmiselt on vakantsuse määrad olemasolevates Tallinn kesklinna A-klassi büroohoonetes langenud 4-5% tasemele. Nõudlus on terve käesoleva aasta püsinud tugevana ja langust pole oodata ka järgmise aasta esimeseks pooleks.

Mitmed firmad on leidnud, et nende äri edukuse seisukohalt on kasulik kolida kaasaegsesse büroohoonesse, kus on kaasaegsed kommunikatsioonid ning kena töökeskkond nii klientide kui ka töötajate jaoks.

Hetkel renditakse A-klassi büroopindu keskmiselt 170-200 EEK/m². Lähima kolme aasta jooksul on oodata mõningast rendihindade tõusu, kuna uute konkureerivate hoonete arendamine tänaste rendihindadega tulevikus ära ei tasu. Samas on oodata nõudluse vähenemist kaasaja nõuetele mittevastavate B-klassi pindade järele, seda isegi madalamal hinnatasemel.

Vaatamata kasvanud nõudlusele on A-klassi pindade pakkumine viimasel kolmel aastal oluliselt vähenenud, kuna pangad suhtuvad uute projektide finantseerimisesse endiselt konservatiivselt.

Pankade silmis tõstab selliste projektide riski ka Euroopa majanduse jahtumine, mis tõenäoliselt avaldab teatavat mõju ka Eesti majandusele, mis omakorda kahandab nõudlust uute büroopindade järele.

Novembris valmis Toompuiesteele 2200 m² üldpinnaga A-klassi büroohoone, mille arendajaks oli ehitusfirma Estconde. Hoone on 100% ulatuses välja renditud rendihinnaga 160-170 EEK/m². Suurimaks rentnikuks on hoones IBM.

Järgmise aasta kevadeks ehitab Eesti Ehitus uue büroohoone Liivalaia ja Tatari tänava nurgale. Hoone saab olema 8-korruseline ja üldpinnaga ca 7000 m². Tänaseks on ca 70% pinnast huvilistega kaetud ning suure tõenäosusega on hoone valmimise hetkeks 100% pindadest rentniku leidnud.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing