Maa hinnatõusu kartus viis EVP rekordtasemele

Kaja Koovit 20. detsember 2001, 00:00

Eilses viimases tehingus kerkis kauplemispäeva 68 sendi tasemel alustanud erastamisväärtpaberi (EVP) hind 78,3 kroonini, mis on väärtpaberi ajaloo kõrgeim hind. Eelmise rekordi püstitas EVP mullu 2. novembril, mil hind tõusis 73,5 sendini. Viimase kahe nädala jooksul on EVP hind liikunud peaaegu püstloodis ülespoole, kerkides selle ajaga ligi neljandiku võrra.

Aasta algusega võrreldes on EVP hind kerkinud ligi viiendiku võrra. Tänavu madalaimalt, 11. mai 50 sendi tasemelt on EVP hind tõusnud aga enam kui poole võrra.

?Hinnatõusu põhjus näib olevat leviv paanika, et maa maksustamise hind järgmisel aasal tõuseb ning maksed üritatakse veel selle aasta sees ära teha, et seeläbi kokku hoida,? põhjendas erastamisväärtpaberi tormilist hinnatõusu Ühispanga strateeg Aivo Kangus. Kangus märkis, et paanikaks ei ole põhjust.

Korteriomandi seadmisel ei oma maa hinna kallinemine mõju, sest puudub võimalus ettemaksu abil maa kallinemist vältida. Kui korteriomandi seadmise või korterialuse maa erastamise avaldus on esitatud sellel aastal, võetakse aluseks seni kehtinud maa maksustamishind.

Ettemaksust tõuseks tulu ostueesõigusega erastamisel, kuid see on peaaegu lõppenud.

EVP hinda tirib ülespoole ka erastatud riigimaa eest tasumise lähenev tähtaeg. Erastatud riigimaa järelmaksu tuleb nimelt tasuda kaks korda aastas, 15. juulil ja 15. jaanuaril ning nende tähtaegade saabumise lähenedes tekib investorites huvi erastamisväärtpabereid turult osta, mis paratamatult kergitab ka väärtpaberi hinda.

Erastamisväärtpaber on olnud väga kõikuva hinnaga, tänavu mais langetas väärtpaberi hinda ligi 20% valitsuse kava EVP kehtivusaega pikendada. Toona kinnitas Suprema analüüsiosakonna juhataja Veikko Maripuu, et EVP on poliitiline instrument, millel ei ole otsest fundamentaalset väärtust. Tema sõnul ongi EVP põhirisk see, et ta on täielikult poliitika meelevallas.

Liikuva hinnaga väärtpaberid pakuvad huvi spekulatiivsetele investoritele, kes püüavad hinnaliikumistelt kasu lõigata.

Kanguse sõnul tuleks aga spekulantidel arvestada, et EVP käive on hinnaliikumiste suhtes inertne ning juhul kui väärtpaberiga väga võimendatud nägemusi võtta, võib lõpuks käibelõksu jääda.

Nendel erastamisväärtpaberite omanikel, kes on plaaninud lähema poole aasta jooksul väärtpaberid maha müü, soovitas Kangus kaaluda nende praegust müümist.

Aega aasta lõpuni on aga vähe ning arvestades väärtpaberite arvele kandmise aega ehk T+3 päeva, on tänavu EVPdega maksta soovijatel aega neid endale muretseda vaid täna ja homme.

Praegune hinnatõus on Kanguse sõnul olnud liiga kiire ning hind ei suuda tõenäoliselt sellele tasemele pidama jääda. ?Kuna aga tegemist on inertse paberiga, ei julge ka öelda, et hind 67 sendi tasemele tagasi kukub.?

Nendel erastamisväärtpaberite omanikel, kes seni pole väärtpaberite müügi peale mõelnud ja endale mingit tähtaega sednud, ei ole mõtet seda ka nüüd kiirustades tegema hakata.

?EVP on soodsam paigutus kui tähtajaline deposiit, sest tõenäosus väärtuse kasvuks on suurem,? tõdes Kangus.

Usu väärtuse tõusu annavad erastamisele tulevad riigimaad, mis peaksid katma kogu EVPde jäägi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:11
Otsi:

Ava täpsem otsing