Reformierakond ja Keskerakond on valmis valitsust moodustama

Heidit Kaio 20. detsember 2001, 00:00

Peaminister Mart Laari tagasiastumise järel on kõige tõenäolisem järgmine Eesti peaminister kas Reformierakonna esimees Siim Kallas või Keskerakonna esimees Edgar Savisaar. ?Kui president teeks ettepaneku valitsuse moodustamiseks Keskerakonnale, siis tekiks pikantne olukord, sest Savisaar just asus Tallinna linnapea kohale,? ütles Keskerakonna aseesimees Peeter Kreitzberg.

?Ma ei näe põhjust eelistada opositsioonis olemist tegutsemisele valitsuses,? ütles Kallas. Kas koostöö tegelikkuseks saab, sõltub Kallase sõnul läbirääkimistest võimalike koalitsioonipartneritega.

Reformierakonnal ja Keskerakonnal oleks riigikogus vaja leida kolm või isegi neli lisahäält, et tagada tõrgeteta eelnõude läbimine riigikogus.

Keskerakonna senine hea koostööpartner Rahvaliit valitsusega liitumisest huvitatud pole. ?Laar ärgu nihverdagu vastutusest kõrvale. Riigikogu võttis just vastu kolmikliidu eelarve,? ütles Rahvaliidu esimees Villu Reiljan. ?Meie ei ole huvitatud valitsusse minemisest.?

Mõõdukate peasekretär Tõnis Kõivu sõnul on Mõõdukad valmis koostööks ka praeguste opositsiooniparteidega. ?Kõik oleneb sellest, milline on programmiliste seisukohtade pakett.?

Mitmed Äripäeva küsitletud Reformierakonna ja Keskerakonna poliitikud ütlesid, et peavad õigeks erakorralisi valimisi. ?Mina toetan erakorralisi valimisi. Inimestelt tuleks küsida valitsuse moodustamiseks selge mandaat. Kuid, olles olnud kaua poliitikas, pean ma sellist arengut ebatõenäoliseks,? ütles eile Mart Laar.

Ka Kreitzberg ütles, et tema arvamuse kohaselt oleks Eestile kõige otstarbekam korraldada erakorralised valimised. ?Poliitilised jõujooned on niivõrd segi.?

?Erakorralisi valimisi ei tule,? ütles Siim Kallas. Seda takistab Eesti seadusandlus, mis on teinud erakorraliste valimiste väljakuulutamise keeruliseks.

Siim Kallas ütles, et Reformierakonna jaoks on keeruline Keskerakonnaga koalitsiooni moodustamine, sest pole kindel, kas erakonna valijad on andnud selleks mandaadi. ?Reformierakond on ju seotud teatavate ideedega ja nende järjepidevus säilib ka uues valitsuses,? ütles Kallas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:11
Otsi:

Ava täpsem otsing