Kalev ostis konkurendi allhankija

Kristina Traks 05. jaanuar 2004, 00:00

Kalev ostis 99,1 protsenti Järle aktsiatest ettevõtte suuromanikult ja ühelt asutajalt Liidia Keningilt 12,4 miljonit krooniga. Järle käive on viimased aastad olnud väikses langustrendis, vähenenud on ka kasum. Ettevõtte omakapital oli 2002. aasta lõpul 23 miljonit krooni. Eelmise aasta kevadest alates osutas Järle teenustööd Kalevi väikeaktsionärile Priit Kotkasele.

Börsiteate kohaselt on Järle aktsiate omandamise eesmärgiks Kalevi jõuline sisenemine kohalikule küpsiseturule ning tegevuse alustamine saia- ja leivasektoris vastavalt ettevõtte pikaajalisele arengustrateegiale. Järle omab kindlaid positsioone Eesti küpsiseturul, mis annab Kalevile konkurentsieelise turuosa omandamise näol. Eeliseks Kalevile saia-leivaturule sisenemisel on omandatava ettevõtte toimiv tootmistegevus ning oskustööjõu olemasolu, edastas Kalev börsiteates.

Samas on just Järle see ettevõte, kellelt on ligi aasta jooksul teenustööna tellinud Maiasmoka küpsiste valmistamist OÜ Kommivabrik Priit Kotkase juhtimisel. Kolmveerand aasta jooksul on Maiasmoka küpsised leidnud tee peaaegu kõikide suuremate kaupluste lettidele.

Priit Kotkas oli lühikest aega Kalevi juht ning on praegu Kalevi väikeaktsionär. Küpsisemüüjast rohkem on Kotkas tuntust kogunud mitme kohtuvaidlusega Kalevi vastu. Priit Kotkasega ei õnnestunud reedel kontakti saada.

Kalevi nõukogu esimehe Heino Priimägi sõnul ostis Kalev Ida-Viru pagaritööstuse Järle näol eelkõige turuosa küpsiseturul. ?Me oleme varemgi öelnud, et tahame saada jõuliselt küpsiseturule,? ütles Priimägi. ?Järle näol ostsime turuosa ja kaubamärgi, Järle on juba ajalooliselt olnud suur küpsistevalmistaja.?

Järle ost pole Priimägi sõnutsi seotud sellega, et Järle valmistab Maiasmoka küpsiseid Kalevi väikeaktsionäri Priit Kotkase firmale. ?Ma ei tea, kas Kotkas enam tellib Järlelt teenust, vist mitte,? ütles Priimägi. ?Siiski pole meie eesmärk kellelegi ära teha, kuid ikka juhtub, et turult keegi kaob.?

Priimägi sõnul jäävad jõusse ka Kalevi plaanid Paide tootmisüksusega, kus on samuti kavas küpsisetootmist arendada. Alustuseks katsetas Kalev jõuluhooajal piparkookide tootmise ja müügiga ning see läks Priimägi sõnul nii hästi, et küsiti rohkem, kui valmistada suudeti.

Järles jääb uue omaniku valitsemise all alles ka leiva- ja saiatootmine ning ettevõte valmistab ka edaspidi torte. Järle vajab Priimägi sõnul ka investeeringuid, eelkõige tootearenduse ja turunduse vallas.

Järle 2002. aasta netokäive oli ligi 50 miljonit ning puhaskasum miljon krooni. 30. novembri seisuga oli Järlel laenukohustus Sampo Panga ees. Laenulepingu järgi võttis Järle Sampo Pangalt uue tehase ehituseks laenu 13 miljonit krooni ning novembri lõpus oli laenujääk 9,2 miljonit krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing