PM: Suurtoetused meelitavad välisinvestoreid maale

07. jaanuar 2004, 08:05

Tänavu hüppeliselt suurenevad toetused põllumajanduse ja maaelu arenguks muudavad siinse ettevõtluse välismaistele investoritele atraktiivseks.

Alanud aastal suunatakse abirahana põllumajandusse, toiduainetööstustesse ning maaelu arendamisse 2,3 miljardit krooni, mis eelmise aastaga võrreldes on umbes kaks korda enam. ELis olles suurenevad põllumajanduse toetussummad veelgi, kirjutab Postimees.

Ajal kui Eesti põllumehed on juba aastaid oma halva käekäigu üle kurtnud, on mitmed välismaalased teinud siinsesse maaharimisse suuri investeeringuid ning ei kurda oma majandusnäitajate üle sugugi. Soome kapitali baasil on lautu kerkinud Tartumaale, Kesk-Eestis Roosna-Allikul on suurlaut ehitatud aga norrakate eestvedamisel.

Põllumajandus on muutunud suisa nii atraktiivseks, et selle vastu tunnevad juba huvi ka erinevad investeerimisfondid. Esimese sammu astus siin Trigon Capital, kelle vahendusel ostsid Soome investorid Ida-Virumaale Jõhvi lähistele 500pealisele karjale mõeldud lehmalauda.

Endise põllumajandusministri ning põllumajandusülikooli professori Jaan Leetsaare sõnul sõltub euroabi tõhusus eelkõige sellest, kui suur osa abikroonidest jõuab põllumeheni.

Tema hinnangul ei ole riik ühistegevust piisavalt toetanud ning põllumeestel puudub korralik majanduslik ettevalmistus. «Ülikooliski õpitakse küll korralikult piima tootma, aga selle korralikuks müümiseks neile haridust ei anta,» lausus Leetsaar.

Leetsaare sõnu kinnitab ilmekalt ka Trigoni otsus panna Jõhvi ettevõtte juhiks inglasest Ken Noble, kes viimase kuue aasta jooksul on Lõuna-Eestis ehitanud üles viljatootja Baltic Farmingu.

Leetsaar näeb ülisuurtes toetustes ja põllumeeste vähestes majandusteadmistes üleinvesteerimise ohtu, mis võib kaasa tuua hulga pankrotte.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing