ÄP ideed eriti ei toetata

ÄP 09. jaanuar 2004, 00:00

Tulumaksuvaba miinimumi tõstmine on tõhusam kui tulumaksumäära alandamine. Maksukoormuse vähendamisega peab kaasnema põhjalik analüüs selle mõjust riigieelarvele. Ei ole õige stabiliseerimisreservi kasutamine jooksvateks kuludeks, mida tulumaksumäära alandamine on. Stabiliseerimisreservi võiks piiratud ulatuses kasutada väga oluliste reformide rahastamiseks, nagu pensioni- ja tervishoiureform, reservi intressitulu aga teaduse ja arendustegevuse rahastamiseks. Aeg on otsustada stabiliseerimisreservi suuruse üle.

2003. a ülelaekumine tuleb kanda stabilisatsioonireservi ja kasutada kulukate reformide rahastamiseks, kõigepealt pensionireformi katteks. Teine strateegilise tähtsusega otsus vajab vastuvõtmist tervishoiu rahastamises. Haiglatele arenguvõimaluste loomiseks täiendava 400 miljoni leidmine sõltub ainult valitsuse tahtest. Mõttetu maksureformi rahastamine ülelaekumiste arvel on topeltmõttetu.

Ülelaekunud 1,8 miljardit krooni on õige kasutada investeeringuteks haridusse, teadusse, tervishoidu, teedele ja päästeteenistusse. See kiirendaks majanduskasvu ja looks uusi töökohti. Osa summast tuleks kasutada pensioni II samba finantseerimiseks, vähendamaks koormust pensioni solidaarsuskassale. Ühekordset tulu ei tohi kasutada tulumaksumäära alandamiseks või jooksvate kulude suurendamiseks.

Keskerakond Äripäeva ideed ei toeta. Üksikisiku tulumaksu vähendamine ei tõsta riigi konkurentsivõimet ega kiirenda majanduskasvu. Riigieelarve vahendeid tulebki kasutada sotsiaalse kihistumise vähendamiseks. Jaanalinnu kombel pead liiva alla peites ei muuda probleeme olematuks. Seaduse järgi tuleb kõnealune 1,8 miljardit kanda stabiliseerimise reservfondi, mis pole halb. Ülemäära suurest reservist võiksime rääkida siis, kui seal on enam kui 10 miljardit krooni. Küll aga võiks selle paigutada Eestisse.

Tulumaksukoormust tuleb vähendada, kuid selleks tuleb eelistada maksuvaba miinimumi muutmist. Eesti arengu piduriks on madal tööefektiivsus ja seda just madalapalgaliste seas. Me ei pea tõstma niivõrd kõrgepalgaliste ajude huvitatust tööd teha, vaid sadade tuhandete madalapalgaliste armee efektiivsust neile rohkem makstes. Eelarve ülejääki ei tohi jagada laiali ei kõrgepalgalistele tulumaksumäära vähendamisega ega ka toetusteks. Ülejäägi lõviosa tuleb investeerida haridusse õpikeskkonna parandamiseks.

Kui väikelast hooldavatest emadest tehti meil jõmmid, kes vanemahüvitise kuldkettidele, d?iipidele ja Florida randadele kulutavad, siis makstud tulumaksu tagastamise korral teevad Jaan Kaplinski ja Marika Tuus Oktoobrirevolutsiooni ära. Tulumaksu tulnuks kohe vähem koguda, kuid kord kogutu peaks kasutama reservide kasvatamiseks veerandini riigieelarvest või pikaajalist tulu toovateks investeeringuteks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:05
Otsi:

Ava täpsem otsing