Tervisemured ja ärihuvid

Tiit Reinart 09. jaanuar 2004, 00:00

Ajal, kui muul Eesti rahval on aastavahetusest tingitud peavalud ja muud tervisehäired juba unustuse hõlma vajunud, on Saare maavanemal üks, tõsi, tööalane peavalu tulemas. Temale on värskelt lahendada antud üks maakonnas paksu verd tekitanud probleem. Ja nagu sealmail iseloomulik, on pahameele ja protesti põhjuseks ikka ehitised-rajatised. Piirivalveamet tahab maakonna lääneossa Muhu saarele Kallaste külla püsti panna radari, millega piiri valvata ja meresõiduohutust tagada. Aga asi ei lähe sugugi lihtsalt. Muhulased andnud juba mitusada allkirja radari vastu. Protestikampaania eestvedaja, väliseestlasest elektroonikainseneri sõnul tunneb ta muret selle üle, et radari suur võimsus kujutab ohtu Muhu inimeste ja teiste elusolendite tervisele. Lisaks rikkuvat radar miljööväärtust ja takistavat inimeste privaatsust.

Tervisekaitsjatel ja piirivalvuritel teine tarkus taskust võtta - uuringute kohaselt vastavat plaanitav radar kõigile Euroopas kehtivatele kiirgusnormidele. Samuti on sarnaseid radareid juba mitmes Eestimaa nurgas ja mingeid kahjulikke mõjusid inimeste tervisele seni pole ilmnenud.

Hüva, mina pole mingi kiirgusspetsialist ja puht emotsionaalselt võttes võiks see mure rahva tervise pärast isegi põhjendatud olla. Kui poleks ühte nüanssi. Väidetavalt plaanib seesama esiprotestija Muhusse turistide jaoks ökoküla rajada, kus lisaks kämpingu-ja autohaagiste kohtadele osa majakesi absoluutselt kiirgusevabadena (isegi ilma elektrita) plaanitud. Loomulikult tõmbab radari rajamine sellisele äriplaanile kriipsu peale. Niipalju siis ?murest? Muhu inimeste jt elusolendite tervise üle.

Muhu vallavanem väitis veel aasta lõpul, et temal kindlat seisukohta radari rajamise kohta pole. Radari detailplaneering on tehtud ja asja ohutuse poolt kõnelevat keskkonna- ja tervisekaitseinspektsioonide kooskõlastused.

Nagu sel nädalal lehtedesse jõudnud BNSi uudisest lugeda, on Muhu valitsejad vahepeal seiskoha leidnud. Kirjas on, et vald on radari Kallastele paigaldamise vastu, kuna sinna on antud luba rajada puhkeküla. Nüüd siis on maavanema otsustada, millist huvi ja mure ta ses maakonna nurgas olulisemaks peab.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:05
Otsi:

Ava täpsem otsing