Ära puutu!

Tiit Reinart 16. jaanuar 2004, 00:00

?Kirurgina on ta ju väga mõnus taat,? iseloomustasid kolleegid praegu korratavas kodumaises seriaalis üht haigla peaarsti, kes oli aastakümnetega kivistunud oma nägemusse haiglast ja selle toimimisest ja muutusevõimalusi ei näinud. Kolleegid aga nii enam jätkata ei saanud. Imestan vahel, kui palju on selliseid inimesi, kes on endale loonud maailma, millest kramplikult kinni hoitakse. Seda maailma ei tohi mitte ainult et muuta, vaid isegi puudutada.

Mäletame veel möödunudaastast ja sõna otseses mõttes tantsu ühe raamatupoe ümber, millega ju tegelikult midagi olulist ei juhtunud. Pood on alles ja sellesama koha peal, mille pärast lärmi löödi. Ja kui pood olekski suletud, siis vaevalt et väärt kirjavara müümiseks muud kohta poleks leidnud. Sama nimega poes. Et ikkagi sajandivanuste traditsioonidega koht. No ma ei tea? rahvusooperile otsitakse ka uut kohta.

Teine ja värskem skandaal sigis siis, kui kultuurilehe Sirp nõukogu soovis väljaandel veidi suuremat trükiarvu näha. Peatoimetaja esimene reaktsioon oli kramplikult tõrjuv ? võimatu! Tiraaži suurendada saavat piltlikult öeldes vaid siis, kui pühakoda muuta bordelliks (pehmemalt: Sirp Kroonikaks). Võib-olla tõesti oleks elitaarsuse tipp, kui leht ilmuks näiteks 10 eksemplaris: üks toimetusele, paar loomeliitudele, paar rahvus- ja TÜ raamatukogule ja mõni ka müüki. Aga äkki on Eestis palju inimesi, kes ei tea lihtsalt, kui hea leht Sirp on. Huvitav, kas keegi on üritanud Sirbi häid külgi (usutavasti on kõik Sirbi küljed head) natukenegi promoda ja müüa. Võtta telefon ja? Mulle pole küll keegi helistanud. Lihtsam on ju igasugune turunduselaadne asi eos välistada ? loodud maailm jääb rikkumata.

Kolmas näide ? kriisis Vanemuise teatri palgalt sai lahti lavastaja Jaan Tooming. Või õieti koondati lavastaja koht. Taas tundus lärmi ja protestikirjade järgi maailma lõpp saabunud olevat. Kuidas nii saab? Aga mis siis õieti sai? Kas keegi pani Toominga ees Vanemuise ukse kinni? Keelati tal lavastamine? Ei midagi sellist. Palgatöötaja Toominga asemel võib rahuga Vanemuises tükke lavale tuua vabakutseline lavastaja Tooming. Aga üks maailm ju jälle puudutada saanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing