Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Nokia: lähiajal lisandub 700 mln mobiiliklienti

Annika Matson 23. jaanuar 2004, 00:00

Maailma suurim mobiiltelefonide tootja Nokia prognoosib, et sel aastal kasvab mobiiltelefonide turg veidi enam kui 10%. Mullu oli kogu maailmas müüdud mobiiltelefonide maht 471 miljonit ühikut, mis oli ligi 14% rohkem kui 2002. aastal.

Nokia juhatuse esimehe Jorma Ollila sõnul oli 2003. aasta mobiiltelefonide tööstusele rekordaasta. ?Mobiiltelefonide müügi kulminatsioon oli jõulukvartalis, mil müüdi koguni 31% kogu aasta mahust ehk 145 miljonit telefoni,? ütles Ollila. Nokia turuosa mobiiltelefonide müügi osas jäi eelmise aasta lõpuks samaks, 38% peale.

Võrguseadmete üksuses ootab Nokia jooksval aastal püsimist samal tasemel. Mobiilne multimeedia turg on Nokia sõnul alles lapsekingades, aga firma näeb siiski klientide suurenevat huvi uute toodete vastu.

Jooksvaks esimeseks kvartaliks ootab Nokia ilma erakorraliste tulude ja kuludeta kasumiks aktsia kohta 17 kuni 19 eurosenti, analüütikud arvestavad aga 20 sendiga. Esimese kvartali käibe kasvuks ootab Nokia võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 3 kuni 7%. Paljud analüütikud nägid Nokia jooksva kvartali väljavaates pettumust. Vahetult pärast tulemuste avaldamist langes Nokia aktsia enam kui 2%, veidi hiljem tõusis jällegi 2%. ?Esimese kvartali käibe prognoosiga jätab Nokia õhku suuremakski tõusuks,? ütles Helaba Trusti analüütik Ernst Neff.

Nokia neljandas kvartalis teenitud kasum vastas firma kõige kõrgematele ootustele. Firma pro forma kasum oli 29 senti aktsia kohta. Paar nädalat tagasi ennustasid soomlased kasumit 28 ja 29 sendi vahel. Analüütikud ootasid näitajaks 0,28 eurot. Mullu oli vastav näitaja 0,26 eurot. Nokia kasum enne makse oli neljandas kvartalis 1,92 miljardit eurot, mullu oli see 1,71 miljardit eurot.

Nokia käive vähenes neljandas kvartalis ühe protsendi võrra, 8,8 mld euroni, mis vastas ka analüütikute ootustele.

Nokia mobiiltelefoniüksuse käive vastas ootustele, kasvades neli protsenti, 7 mld euroni. Kontserni võrguseadmete üksuse käive ületas ennustusi, ulatudes 1,7 mln euroni.

Eile avaldas oma majandustulemused ka Nokia väike rivaal Siemens. Saksa kontserni kvartalikasum tõusis 39 protsenti, 726 mln eurole. Firma käive langes samal ajal 3 protsenti, 18,3 mld eurole. ?Ka vaatamata valuutakursside mõjule näitame taas kasvu,? rõõmustas Siemensi juhatuse esimees Heinrich von Pierer. Siemensi mobiiltelefonide divisjon müüs 38 protsenti rohkem telefone ehk 15,2 mln tükki. Divisjoni panus firma käibesse oli 1,3 mld eurot ja kasumisse 64 mln eurot. Siemensi mobiilsidevõrkude divisjoni käive tõusis 6 protsenti, 2,96 mld euroni.

Ligi nädala eest tulemused avaldanud maailma suuruselt teine mobiiltelefonide tootja Motorola oli oma majandustulemuses mobiiltelefonide müügi osas napisõnaline. Firma teatas vaid, et üksuse käive kahenes neljandas kvartalis võrreldes aastataguse ajaga 3% ning ulatus 3,3 mld dollarini. Käibe langust põhjendas firma tegevjuht Mike Zafirovski sellega, et Motorola jäi osa uute mobiiltelefonide turuletoomisega hiljaks. Käimasolevas kvartalis loodab Motorola müüa mobiiltelefone 20?25% enam kui aasta eest, mis peaks tõstma ka üksuse kasumlikkust.

Euroopa ja USA turule tungiv Samsung teatas möödunud nädala lõpus, et suutis neljandas kvartalis oma mobiiltelefone müüa rivaalidest keskmiselt 50% kõrgema hinnaga. Käesoleval aastal tahab mobiilfirma turule tuua kuni 14 uut mudelit, millest vähemalt kolmel on sisseehitutud digitaalkaamera. Kokku kavatseb Samsung sel aastal maailmas müüa 65 mln telefoni ja tõsta oma turuosa seniselt 11-lt 13 protsendi peale.

Samsung on viimase kolme aastaga oma turuosa maailma mobiiltelefonide turul enam kui kahekordistanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing