Ettevõtted jäävad eesmärkide elluviimisega hätta

Silva Laius 26. jaanuar 2004, 00:00

Halb uudis on see, et enamik ettevõtteid ei osuta täideviimisele vajalikku tähelepanu, või ei oska seda teha.

- 87 protsenti 2000st tuntud ja menukast ettevõttest ei saavutanud aastatel 1990?2000 oma minimaalseid planeeritud kasvu- ja kasumieesmärke hoolimata heast strateegiast.

- Puudulik täideviimine on ka peamine põhjus, miks nii palju tippjuhte on välja vahetatud. Näiteks mullu detsembris teatas Wall Street Journal kauaaegse Boeingu juhatuse esimehe Phil Conditi väljavahetamise põhjusena, et strateegia oli õige, aga ta ei osanud seda täide viia.

Hea uudis on see, et täideviimine on protsess, mis koosneb kindlatest defineeritavatest juhtimisoskustest ja tegutsemisviisidest, ning on vahendid, millega ettevõtted oma täideviimise võimekust suurendada saavad.

- Mitmed tippjuhid, sh Jack Welch (General Electric), Lou Gerstner jr (IBM) ja Larry Bossidy (Honeywell) on oma hiljuti ilmunud raamatutes kirjeldanud eduka täideviimise põhimõtteid ja praktikat. Bossidy raamat ?Execution? käsitleb seda teemat põhjalikult.

- McKinsey ja FranklinCovey on kaheaastase uuringu tulemusena määratlenud eduka täideviimise kaheksa olulist tegurit. Koostöös Ram Charani ja Jim Collinsiga on nad välja töötanud protsessid nende juurutamiseks läbi terve ettevõtte, juhatusest frontline?ini.

McKinsey ja FranklinCovey uuringu eemärk oli vastata küsimusele, mida on vaja teha, et olla nende väheste hulgas, kes pidevalt saavutavad oma eesmärgid ja loovad väärtust? Vastusel on kaks osa:

- Fokuseeri tuumale
80 protsenti firmadest, kes jätkusuutlikult oma väärtust suurendasid, keskendusid rangelt sellele, mida nad paremini teevad kui keegi teine.

Täpne fokuseeritus missiooni tuumale, äritegevuse tuumale või majandusliku edu peamistele teguritele on see, mis kasvu loob.

- Punktuaalne täideviimine
Väärtuse loojad väldivad saatuslikke kõrvalejuhtimisi, mis ähmastavad fookust organisatsiooni kõigil tasanditel. Peamiseks probleemiks on juhid, kes pidevalt muudavad prioriteete, kes lasevad paljudel headel ideedel ja võimalustel lahjendada energiat, mis peaks olema fokuseeritud tuumale. Või kui nad ka teevad seda, ei tegutseta järjekindlalt.

Eelpool mainitud uuring 2000 firmas näitas, et pikaajaliselt edukad juhid keskenduvad vähestele ?metsikult tähtsatele? eesmärkidele ja nõuavad järjekindlalt nende saavutamist.

?Edukalt täideviivad juhid keskenduvad väga vähestele selgetele, kõigile arusaadavatele prioriteetidele. Miks? Esiteks, keskendumine kolmele või neljale prioriteedile on parim ressursikasutamise seisukohalt. Teiseks, tänapäeva organisatsioonis peab inimestel hästi toime tulemiseks olema vähe prioriteete. Juhil, kes väidab, et ?mul on kümme prioriteeti?, ei ole õrna aimugi sellest, mis kõige tähtsam on.? (Larry Bossidy ja Ram Charan, ?Execution?, lk 69)

Võti on vahe tegemises ?metsikult tähtsate? ning üksnes tähtsate eesmärkide vahel. Aga ka see on ainult pool asjast.

Teine pool on täideviimine. Bossidy ja Charan kirjutavad: ?Selgetel, arusaadavatel eesmärkidel ei ole tähtsust, kui keegi neid tõsiselt ei võta. Järjekindlusetu tegutsemine on ettevõtetes laialt levinud ja kehva täideviimise peamine põhjus. Paljudele juhtidele saab saatuslikuks lünk lubaduste vahel, mida nad andsid, ja tulemuste vahel, mida nad saavutasid.?

Selle lünga täitmine on pideva kasumliku kasvu võti. John Kotter (Harvard Business School) on sellele tähelepanu juhtinud oma uuringutes väga efektiivsete ärijuhtide kohta. Uurides nende juhtide igapäevast tööd leidis ta, et neil oli kaks ühist joont ? nad keskendusid täielikult vähestele selgetele tuumeesmärkidele ja nad kandsid hoolt, et tiimi liikmed pidevalt ja mõõdetavalt nende eesmärkide suunas astuksid.

Valid välja kaks-kolm eesmärki, mis on ?metsikult tähtsad? ja siis juhid inimesed neile keskenduma ja neid saavutama. Kõlab lihtsalt, kuid see ongi peamine väljakutse. q

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing