Nordea näeb ohtu Eesti paisuvas jooksevkonto defitsiidis

27. jaanuar 2004, 13:23

Nordea Marketsi analüütikud näevad Eestis tugeva majanduskasvu jätkumist, kuid viitavad kõrgemale riskile seoses paisuva jooksevkonto defitsiidiga.

2004. aastal ootab Nordea Markers ülevaate põhjal mullusest mõnevõrra stabiilsemat majanduskasvu.

Eesti majandus kasvas nelja aasta aeglaseimas tempos, samas kui Läti ja Leedu majandused jäid praktiliselt puutumata maailma majanduse allakäigust. Balti riikide majanduskasvu vedasid sisetarbimine, samas kui nõudlus eksportturgudel kasvas mõnevõrra aeglasemalt.

Nordea panga analüütikud ootavad alanud aastal Lätilt ja Leedult umbes seitsmeprotsendist või kõrgemat majanduskasvu, Eestis 4-5 protsendist kasvu.

Eesti jooksevkontodefitsiit kasvas rekordilisele tasemele, ulatudes umbes 15 protsendini SKPst. Tarbimine ja investeeringute kasv jäid kõrgele tasemele, tõstes importi. Samal ajal aeglustus ekspordikasv. Mullu kasvas kodumajapidamiste tarbimine peaaegu kuus protsenti. Kuigi Nordea arvab, et tarbimise kasvutempo aeglustub, kasvavad investeeringud peamiselt tänu Euroopa Liidu struktuurfondide finantseerimisel. See hoiab tõenäoliselt impordi kasvutempo kõrgena. Eesti on olukorras, kus aeglasem majanduskasv ei toonud kaasa jooksevkonto defitsiidi korrektsiooni. Ajalooliselt peab majanduskasv aeglustuma neljale protsendile või madalamale, et avaldada mõju jooksevkonto defitsiidile.

Jooksevkonto defitsiidi koomaletõmbamiseks peaks aeglustuma sisemaine nõudlus, mida oleks võimalik saavutada näiteks jäigema majanduspoliitikaga. Tulumaksukärpe edasilükkamine aasta võrra 2005. aastasse oli samm õiges suunas, kuid ebapiisav.

Oodatud maailmamajanduse paranemine 2004 aastal ei pruugi aidata vaatamata eesti ekspordikasvule vähendada automaatselt defitsiiti. Eesti välisvõlg on veel väike, kuid pikemaajaline tasakaalutus peab muutuma, kui tarbimist ja investeerimist ei suudeta enam finantseerida säästudest.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing