Ole vähekaubeldava aktsiaga ettevaatlik

Annika Matson 05. veebruar 2004, 00:00

?Investorid, ärge tehke seda rumalust, et ostate vähelikviidseid aktsiaid hetkel pakutava parima müügihinnaga, vaid määrake oma noteering, muidu võite kaotada aasta või paari potentsiaalse tulu,? hoiatas Trigon Capitali investeeringute juht Toomas Reisenbuk. Ta märkis, et vähelikviidsete aktsiate ostu- ja müügi hinna vahe on väga lai. Estiko puhul on see näiteks enam kui 35%.

Reisenbuki sõnul võiks investor ise panna turule üles noteeringu ning oodata, kuni keegi sinna sisse müüb. Vahel võib juhtuda, et aktsial noteering üldse puudub, ka siis võib investor selle ise määrata.

Vähelikviidsetes aktsiates peaks erainvestor Reisenbuki sõnul võtma suhteliselt pikaajalise nägemuse, sest ka investeeringust väljumine võib võtta kaua aega. Trigoni KIE fondi juhtiva Reisenbuki sõnul on Tallinna börsil vaid kolm likviidset aktsiat, nendeks on Hansapank, Eesti Telekom ja Norma.

Hansabank Marketsi maakleri Romet Tepperi sõnul on traditsioonilised vähelikviidsed aktsiad Tallinna börsil olnud kohe-kohe börsilt lahkuv Estiko, Tallinna Farmaatsiatehas ja Rakvere Lihakombinaat. Viimasel ajal on siia nimekirja lisandunud ka Klementi ja Kalev.

Tepperi sõnul on paari viimase aastaga vähelikviidseks muutunud ka Baltika, Viisnurk, Saku Õlletehas ja Tallinna Kaubamaja. Viimase kahe ettevõtte aktsia hinnad on Tepperi sõnul küll hüppeliselt tõusnud, aga olulist kauplemisaktiivsust sellega kaasnenud ei ole.

Estiko börsil kaubeldavate aktsiate osakaal on natuke üle 6%. Neinar Selile kuuluv AS Rondam, mis omab Estikost 93,8%, tegi jaanuari alguses Estiko väikeaktsionäridele teise vabatahtliku aktsiate väljaostmispakkumise. Eilne börsistatistika näitas, et Rondam 95% aktsiatest kätte ei saanud. Rondam pakkus investoritele vaid 13,40 krooni iga börsil noteeritud aktsia kohta, mis oli pakkumise tegemise ajal allpool turuhinda. Rondam edastas ülevõtmispakkumise prospekti börsile möödunud aasta 20. detsembril, siis oli sulgemishind 14,08 krooni. Pakkumishinnast veidi madalamalt tasemelt ehk 13,30 kroonilt tehti viimati tehing aktsiaga detsembri algul. Oktoobris kaubeldi aga aktsiaga tasemel 17,52 krooni.

Läti firma Grindeks kontrollib Tallinna Farmaatsiatehasest vähemalt 74,68%. Farma väikeaktsionärid on finantsinspektsioonile ja Tallinna börsile esitanud protestikirja firma eelmise aasta novembrikuisel üldkoosolekul emafirma Grindeksi läbi surutud otsuste kohta, kuid seni pole lahendust tulnud.

Rakvere Lihakombinaadi omaniku HK Ruokatalo käes on 95,7% aktsiatest. Omanik võib börsi nõusolekul firma börsilt ära viia, kui tema käes on vähemalt 95% ettevõttest.

LHV maaklertegevuse juht Kristjan Lepik, kes kirjutas Ruokatalo kehvast pakkumisest Rakvere Lihakombinaadi väikeaktsionäridele ülikooli lõputöö, ütles, et tookord pakutud hind 4,7 krooni oli väikeaktsionäridele samuti ebasoodne.

Lepik tõdes, et börs ei suuda selle vastu midagi teha, kui ettevõtete juhid tahavad firmat börsilt minema viia. ?Kui omanikud viivad potentsiaaliga ettevõtte börsilt minema, siis on see väikeaktsionäride petmine,? möönis Lepik.

Ta lisas, et tema sellise firmaga edaspidi koostööd teha ei tahaks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:10
Otsi:

Ava täpsem otsing