Lennureisija õigused laienevad

ÄP 10. veebruar 2004, 00:00

Kui reisija jääb lennukist ülebroneerimise tõttu maha, saab ta lisaks rahalisele hüvitisele ka muid hüvesid nõuda. Uued nõuded kehtivad ka t?arterlendudele.

Senini olid igasugusest reguleerimisest täiesti vabad t?arterlennud, uues regulatsioonis lähevad ka turismifirmade tellitud lennud reguleerimise alla, hõlmates lende, mida müüakse muu turismipaketiga koos.

Samuti ei piirdu uus määrus vaid nende reisijatega, kes lahkuvad mõnest ELi liikmesriigist, vaid laieneb kõikidele lendudele, mida viivad läbi Euroopa Liidus registreeritud operaatorfirmad või kus reisija saabub Euroopa Liitu kolmandast riigist.

Kui lend on ülemüüdud, on lennufirma kohustatud kõigepealt teavitama kõiki sellel reisil lendajaid ning paluma vabatahtlikke loovutama nende kohad. Vabatahtlikele loobujatele peaks lennufirma pakkuma ka hüvitist:
- 3912 krooni ehk 250 eurot lendudel, mis on lühemad kui 1500 km
- 6260 krooni ehk 400 eurot ELi-sisestel lendudel, mis on pikemad kui 1500 km ning teistel lendudel 1500 ja 3000 km vahel
- 9390 krooni ehk 600 eurot kõikidel teistel lendudel.

Lisaks rahalisele kompensatsioonile on pardale mittepääsenud või lennu ärajäämisel reisijatel järgmised õigused ja hüved:
- valik piletiraha tagasimaksmise või uue alternatiivse pileti vahel
- söögikord, värskendavad joogid ning majutus
- majutus juhul, kui lennu ärajäämine tingib reisija ööbimise
- piletiraha tagasimaksmine juhul, kui reisi ärajäämine põhjustab reisijale enam kui viietunnise ooteaja.

Kui lennufirmadel on juba ette teada lendude pikk hilinemine, saab reisija lennufirmalt samuti nõuda söögikorda ja värskendavaid jooke; majutust, kui lennu ärajäämine tingib reisija ööbimise ja piletiraha tagasimaksmise juhul, kui reisi ärajäämine põhjustab reisijale enam kui viietunnise ooteaja.

Nõuded hakkavad kehtima järgmisest aastast. Määruse täistekst on saadaval Euroopa Liidu koduleheküljel europa.eu.int

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:11
Otsi:

Ava täpsem otsing