Dividendide maksustamine

ÄP 11. veebruar 2004, 00:00

Äriühing maksab tulumaksu kogu dividendidena jaotatud kasumilt, olenemata dividendi saajast. Kuna tulumaks arvutatakse väljamakstavalt summalt (netosummalt), võrdub maksumäär 26/74, sisuliselt 26 protsendiga brutosummast (kasumist).

Vältimaks dividendide majanduslikku topeltmaksustamist, võimaldatakse emaettevõtjale nn maksukrediiti tütarettevõtja poolt temale dividendide maksmisel tasutud tulumaksu osas. Seda juhul, kui dividendi saava äriühingu dividendi maksvas äriühingus on vähemalt 20%.

Kui Eesti äriühingu tütarettevõtja asub välisriigis, saab vähemalt 20% osalust omav emaettevõtja nn maksukrediiti ka tütarettevõtja poolt dividendi aluseks olevalt kasumiosalt välismaal makstud tulumaksu osas.

Aastate 1994?1999 jaotamata kasumi arvelt makstavate dividendide puhul on võimalik tasumisele kuuluvast tulumaksust maha arvata väljamakstud dividendile vastavalt kasumiosalt varem makstud tulumaksu osa (§ 60).

Alates aastast 2000 maksavad Eesti juriidilised isikud tulumaksu: erisoodustustelt (tulumaksuseaduse § 48); tehtud kingitustelt, annetustelt ja vastuvõtukuludelt (§ 49); dividendidena jaotatud kasumilt (§ 50); ettevõtlusega mitteseotud kuludelt (§ 51 ja § 52).

Kuni äriühingu poolt teenitud kasumit ei jaotata, maksukohustust ei teki. Lisaks kasumi traditsioonilisel kujul (dividendidena) jaotamisele maksustatakse ka tehingud, mida võib käsitleda kasumi varjatud kujul jaotamisena (ettevõtlusega mitteseotud kulud ja väljamaksed).

Allikas: Rahandusministeerium

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing