Kivikunstnik ehitab tuulemootorit

Taavi Linnamäe 11. veebruar 2004, 00:00

Kiviraiumisega on kohaliku vallavolikogu liige Kalev Pehme tegelenud juba 22 aastat ? ajast, mil Tartus Kunstikoolis sai lõpetatud kivi kunstilise kujundamise õpingud. Siiski lisab ta, et õige töötegemine läks lahti Mihhail Gorbat?ovi ?sula? ajal, mil omal käel sai hakata ettevõtlusega tegelema. Kiviraiumise juures peab elava jutuga mees portreede raiumist oma lemmiktegevuseks, üks selline on tal parasjagu ka Mustla töökojas käsil.

Pehme sõnul on talveperioodil tööd vähem, tõenäoliselt on jõuludeaegne ostuhullus jätnud inimeste rahakotti oma jälje. Sel ajal saab kunstnik teha rohkem aeganõudvaid töid. ?Siis ei pea kiirustama, kütad rahulikult ahju ja nokitsed,? räägib ta. Ühe portree tegemiseks kulub keskmiselt paar päeva, millest suurem osa läheb kivi pinna mahavõtmisele ja kujundamisele. ?Kui kiirustada, võin ka kahe tunniga valmis teha,? lisab ta naljatledes, kuid tunnistab, et kvaliteetse töö jaoks läheb ikka rohkem aega.

Lisaks kividele ja tööriistadele on töökojas muudki huvitavat ? laua peal vedeleb lahti võetud helikopteri juhtpropeller, millest leidlik peremees plaanib mõne kilovati suuruse võimsusega tuulegeneraatori ehitada, mis talvisel ajal töökoda soojendaks.

?Eks ta poolenisti naljavärk ole, aga ma võin seda endale lubada, kuna kõik vajalikud seadmed on olemas,? muheleb ta ning lisab, et igasuguseid huvitavaid mehi on olemas, kellel vedeleb sellist kraami kodus. ?Kui näen midagi huvitavat, eks ma siis küsin ka kohe, et mis see maksab,? avaldab ta propellerihankimise saladuse.

Oma põhitöökoha kõrvalt on mees korda teinud ka Tarvastu linnaveski. Mustla kandis sündinuna ja kasvanuna otsustas ta kodukanti tagasi tulla ning 1990. aastal ostiski veski. Elumaja oli kaheksa aastat tühjana seisnud ning väga viletsas korras ? nagu Pehme ise ütleb, olid uksed-aknad ära varastatud ja köögis kasvasid nõgesed.

Alustuseks tegi vastne peremees eskiisi ja praegu on maja täpselt selline, nagu ta toona vaimusilmas ette kujutas.

Maja kõrval olev veskitamm on Pehme sõnul sama koha peal olnud üle 600 aasta ning selle eesmärgiks oli ka mäe otsas asuva ordulinnuse kaitsekraavide täitmine veega. Riias 1904. aastal toodetud turbiiniga varustatud hüdroelektrijaam on peremehe sõnul 100% töökorras, vaja ainult vesi üles paisutada ja tööle panna. Need sammud aga seisavad veerikastusloa saamise taga ning tulemuseks ongi olukord, kus valmis jõujaam on juba kaks aastat kasutult seisnud.

?Plaan on vesi tõsta samale tasemele nagu ordulinnuse ajal ja isegi veel kolhoosiaja lõpul ning sellega muuta ümbruskond ka turistidele atraktiivsemaks,? räägib mees oma plaanidest. Ka on tal kavas taastada rippsild, mille Tarvastu mõisnik omal ajal Viljandi linnale kinkis.

Vähemalt esialgu pole Pehmel turismiga siiski aktiivsemalt plaanis tegelema hakata ning praegu peavad huvilised ainult telkmajutusega leppima. ?Suvel tõin siia saja aasta vanuse palkmaja ning taastan sinna sisse ka vana talumööblit,? rääkis Pehme veel ühest enda hobist.

Tarvastu muusika- ja kunstikoolis vormiõpetust õpetab Kalev Pehme kuuendat aastat. Ta teeb seda tööd ka seepärast, et ei unustaks ära omal ajal koolis õpitut. ?Suvel käin lastega laagrites ja üldse toimub igasugu huvitavaid üritusi, millest alati hea meelega osa võtan,? loetleb ta üles kooliga seotud tegevusi. Praegu ehitab Kalev Pehme koolile savivokki, et õpilastel oleks võimalik senisest kvaliteetsemalt hakata savi vormima.

Kooli direktori Mai Talu sõnul saab Kalev õpilastega väga hästi läbi. ?Ta on entusiast, kes teeb seda tööd puhtalt töörõõmust,? märgib ta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing