Aasta lõpuks võib dollar maksta kroon vähem

Annika Matson 19. veebruar 2004, 00:00

Eile lõuna ajal käis euro oma ajaloo kõrgeimal tasemel dollari vastu, makstes 1,2933 dollarit ehk 12,098 Eesti krooni. Oma kõige esimesel kauplemispäeval rahvusvahelistel valuutaturgudel, 4. jaanuaril 1999. aastal, algas euroga kauplemine 1,1747 ja lõppes 1,1837 dollari tasemel.

Hansapanga valuutaturgude osakonna juhataja Art Lestberg prognoosis, et selle aasta lõpuks võib euro maksta 1,4 dollarit ehk 11,18 krooni. ?Müüksin dollarid esimesel võimalusel,? ütles ta.

Ühispanga valuutaturgude spetsialist Jaanus Jõgi ennustas, et euro võib selle aasta lõpuks maksta 1,35 dollarit ehk dollar on 11,59 krooni. ?Dollari tulevik on suhteliselt loteriihõnguline,? möönis ta.

Hetkel on päevade küsimus psühholoogiliselt tähtsa 1,3 dollari ehk 12,04 krooni piiri ületamine. ?1,3 dollari ületamine võib juhtuda iga tund,? ütles Lestberg. ?Dollari pikaajaline trend on alla, lühiajaliselt võib siiski kõikumisi vastassuunas esineda ning iga lühiajaline dollari tõus tuleks tema müümiseks ära kasutada,? ütles Lestberg. Ka Jõgi usub, et 1,3 dollari piiri ületamine võib veel aset leida selle nädala jooksul.

Dollari nõrgenemine hakkas pihta 2002. aasta alguses ning on kestnud seega juba kaks aastat. ?Mida pikemaajalised on trendid, seda raskem on neid murda ning seda kauem nad kestavad,? ütles Lestberg. Tema sõnul on dollari nõrgenemine tunduvalt tõenäolisem, kui see, et ta tugevneb.

Lestberg möönis siiski, et kui dollar peaks tugevnema üle 13 Eesti krooni ehk euro langema alla 1,2 dollari taseme, siis ilmselt jääb selline kurss püsima pikemaks ajaks.

Lestberg ei usu, et lähema kuu jooksul saaks dollar praegusest tasemest 5% tugevamaks ehk tasemele 1,2279. ?Pean vähetõenäoliseks, et üldse nii suurt tugevnemist näeme,? möönis ta ning lisas, et 2protsendiline tugevnemine võiks olla juba piisav müügi põhjus. Lestberg lisas, et kõik sõltub muidugi kliendi riskivalmidusest ja valulävest. ?Kes ei ole valmis valuutakursi muutustega raha kaotama, müügu kohe, kes on valmis mingi osaga riskima, see võib loota, et näeb mõningast korrektsiooni,? ütles ta.

Ekspertide sõnul on euro tugevnemise põhjused USA oodatust nõrgemad majandusnäitajad ning dollari nõrgenemine tehnilistel põhjustel.

Dollari nõrgenemine jätkub ka tulevikus, sest USA viimase kaubandusstatistika järgi on ootustele tunduvalt alla jäänud USA ekspordi kasv eurotsooni.

Lestberg usub, et Euroopa Keskpank sekkub siis, kui euro kurss jõuab 1,35?1,4 dollarini, aga selle peale lootma jääda ei tasu. ?EKP sekkumised toimuvad ootamatult, nii annab see suurima efekti,? märkis ta.

Estonia Klaverivabriku tegevjuht Avo Mägi ütles, et mure dollari nõrgenemise pärast on jätkuvalt päevakorral firmades, kes kauplevad dollaripõhiselt, sest krooni mass on seetõttu pisem. ?Dollari nõrkuse taga võib olla naftaots, mis USA-l on veel kätte saamata,? spekuleeris Mägi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing