Falck Eesti on end hästi Tallinnasse ära ?parkinud?

ÄP 19. veebruar 2004, 00:00

Äripäeva meelest on Tallinna linna ja Falck Eesti vahel sõlmitud parkimisleping linnale kahjulik ja tuleb lõpetada.

Tallinna linnavalitsusel tasub üle vaadata ka muud linna ning Falck Eesti vahel sõlmitud lepingud avalike teenuste osutamiseks -näiteks ka valvekaamerate rentimise eest maksab linn liiga kallist hinda. Põhjust annavad selleks ka Falcki ühe omaniku Urmas Sõõrumaa ja teiste selle ettevõtte esindajate ning linnaametnike omapärased suhted, millest kirjutab tänane Äripäev.

Lepingute revideerimise vajadusele viitab ka asjaolu, et ei linnaametnikel ega ka Falckil pole aimugi, kui paljude teenuste osutamiseks on nad omavahel käed löönud.

Falck Eesti on end Tallinnas hästi sisse seadnud - lisaks parkimise korraldamisele turvab ühissõidukeis piletikontrolöre, pakub valveteenust jne. Iseenesest polekski sel mingit tähtsust, kui linn poleks nimetatud teenuseid Sõõrumaa firmadele n-ö kätte mänginud ning kui linna rahakott sest ei kannataks ja linnaelanikel firma osutatavate teenustega probleeme poleks.

Palju kõneainet pakkunud parkimisleping mängiti läbinähtavalt Falckile - lepingu sõlmimisel oli linnale nõuandjaks sellesama erafirma esindaja. Riigihanke pakkumises seadis linn tingimused, mida suutis täita vaid Falck (siis AS ESS Eesti). Linn soovis esialgu viie aastaga saada 126 miljonit krooni. Tegelikult on linn teeninud kolme aastaga vaid ligi 36 miljonit krooni.

Küsimusele, miks lepingutingimused on aastatega muutunud erafirmale järjest soodsamaks ja linnale kahjulikumaks, on lootusetu mingit vastust saada - linnajuhid söödavad ajakirjanikele ette ametnikud, need omakorda osutavad poliitikuile.

Veel enam, linnvalitsus, selle asemel et linna huvide eest seista, hakkas muretsema hoopis selle pärast, et erafirma saaks teenida suuremat tulu - linn soovis suurendada tasulise parkimise ala.

Linnajuhid on ka pärast ajakirjanduses ilmunud kriitilisi artikleid Falckiga suheldes ettevaatlikud - linn on lasknud Falckil end sedavõrd ümber sõrme keerata, et ka lepingu(te) lõpetamine Falckiga on linnale kahjulik. Näiteks parkimisleping sisaldab sätet, mille kohaselt tuleb lepingu ühepoolsel lõpetamisel maksta miljon krooni leppetrahvi. Nüüd julgeb linn küll veidi valjemat häält teha, nõudes lepingutingimuste ülevaatamist. Linnavolikogus on peatatud kava laiendada tasulise parkimise ala. Kuid linna probleemid on palju suuremad kui ainult see parkimisleping.

Pealinna avalikkussuhete juhile Allan Alakülale ei meeldi, et meedia on suunanud oma kriitika Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare juhitava linnavalitsuse pihta, väites, et leping Falckiga pärineb juba isamaaliitlasest linnapea Jüri Mõisa aegadest. Tasulise parkimisala suurendamise idee pärineb ju ikka Savisaare kabinetist. Linnale kahjulik parkimisleping on kehtinud juba kolm aastat, sellest poolteist aastat on linnapea olnud Savisaar. Ja vaatamata sellele, et linn ei saanud kuidagi eelarvet ots-otsaga kokku, ei nõua Savisaar Sõõrumaalt saamata miljoneid välja ja linnale kahjulikud lepingud kehtivad ka täna.

Linnavalitsus peab tegutsema linna kui terviku ja linlaste huvidest lähtuvalt. Tallinna linnavalitsused, sh praegune, on juhindunud erafirma huvidest. Pole vahet, mis värvi lips on linnapeal - Sõõrumaa on osanud hoida häid suhteid igaühega.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing