Coca-Cola tütarettevõtete läbipaistvus jätab soovida

ÄP 20. veebruar 2004, 00:00

The Coca-Cola Companyle kuulub umbes veerand Coca-Cola Hellenic Bottling Company SA aktsiatest ehk Eesti ettevõtte puhul tuleks rääkida tütre asemel tütretütrest. Üle 70 protsendi aktsiatest kuulub Coca-Cola HBC juhtidele. Institutsionaalsetele investoritele (investeerimispangad CSFB ja Deutsche Bankers Trust) kuulub vaid mõnituhat aktsiat. Kompanii turuväärtus on 5,71 miljardit eurot ehk 89 miljardit krooni. Möödunud aastal teenis kompanii 115 miljonit eurot (1,8 miljardit krooni) kasumit ehk 1,03 eurot aktsia kohta. Aktsia hind oli eile 24,14 eurot.

Ehkki ka Coca-Cola tütred on tihtipeale börsiettevõtted, jätab nende läbipaistvus ja avatus soovida. Kui tavaliselt on börsiettevõtete majandustulemustes (kas kvartali või poolaastatulemuste käigus) kirjutatud lahti kõik read ja tulemused antakse rahaühikutes, siis Coca-Cola HBC annab Balti riikide müügi ainult mahuna. See tähendab, et tavainvestoreid, kes ei tunne karastusjookide turgu piisavalt hästi, ettevõte aktsionärideks eriti ei soovi.

Coca-Cola HBC tegevus on riikide riskiastme järgi jaotatud kolme segmenti, millest Eesti koos teiste Balti riikide ja terve rea Kesk-Euroopa riikidega kuulub keskmisse segmenti.

The Coca-Cola Company on aga maailmakuulus karastusjookide tootja sama kuulsa suurima investoriga. Nimelt on suurim Coca-Cola suurim aktsionär legendaarsele Warren Buffetile kuuluv ja tema juhitav investeerimisfirma Berkshire Hathaway, kellele kuulub 8,2% The Coca-Cola Company aktsiatest. Kompanii turuväärtus on 125,1 miljardit dollarit ehk 1,5 triljonit krooni. Kompanii teenis kasumit 1,77 dollarit aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 1,70 protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing