Kaubaaruanded saab automaatselt edastada

Rivo Sarapik 23. veebruar 2004, 00:00

EL toob Eesti kaubavahetajatele seniste tollideklaratsioonide asemel kaubastatistika ehk Intrastati. Tegemist on Statistikaameti vormiga, millega kogutakse andmeid Eesti kaubavahetusandmete kohta.

Intrastat peab sisaldama muuhulgas andmeid kauba kirjelduse kohta, kaubakoodi, siht- ja päritoluriiki, tarneklausleid, kogust.

Praegu saab aruannet esitada kas paberil või statistikaameti väljatöötatud tabelitöötlusprogrammil Excel põhineva vormiga. Novembrist lisandub ka internetipõhine lahendus.

Aruande esitamise lihtsustamiseks on tarkvarafirmad välja töötanud lahendused, mis edastamise võimalikul määral automaatseks muudavad. Näiteks tarkvaralahendusi välja töötav InfoSys saab aprilliks valmis programmi Eurolog, mis võimaldab genereerida Intrastati aruande ka majandustarkvarasse sisestatud andmetest.

?Enamik Intrastatis vajalikest andmetest tuleb niikuinii majandustarkvarasse sisestada, statistikaameti edastamise versiooni puhul aga tuleb andmeid kaks korda sisse toksida,? selgitab Ragmar Saksing OÜst InfoSys. ?Puuduvad andmed sisestab aruande täitja.? Võimalik on ka vastupidine, Eurologi sisestatud Intrastati andmete ülekandmine raamatupidamisprogrammi.

Lisaks võimaldab tarkvara näiteks hallata firma kliendiandmebaase, väljastada aruandeid erinevate perioodide ja kaupade kohta. Tarkvara saab siduda kõigi majandustarkvara pakettidega. Et tegemist on Java-põhise tarkvaraga, ei sõltu kasutamisvõimalus arvuti tarkvaraplatvormist. ?Sobib nii Windowsile, Linuxile kui ka Macile,? selgitab Saksing.

Eurologi kasutus- ja hoolduslepingu hind jääb Saksingu sõnul 3000 krooni kanti.

Mõnevõrra erinev on Persimplexi lahendus, kus välja töötatud lahendus kasutab ära majandustarkvara Scala avatud andmebaasi ja statistikaameti tabelitöötlusprogrammi Excel baasil loodud töövahendeid. ?Lahendus loeb statistikaameti Excel Scala andmebaasist andmeid. See tegevus käivitatakse majandustarkvaras konkreetse käsu abil nupule vajutades,? selgitas ASi Persimplex müügijuht Monika Laneman. ?Iseenesest on Scala näol tegemist väga funktsionaalse majandustarkvaraga, kus on olemas kogu Euroopa Liidus vajalik maksu- ja statistiline aruandlus.?

See lahendus on tehtud konkreetselt Intrastati edastamiseks. Edastusvorm statistikaameti välja töötatud vormist seega ei erine.

Lahendus ühildub Lanemani sõnul kõikide Microsofti platvormil asuvate operatsioonisüsteemide ja Scalaga. Tarkvara hind küünib umbes 9000 kroonini.

Intrastati teenust pakkuma hakkava ASi ACE Logistics juhataja Andres Matkur arvas, et need lahendused on paljuski ühe kliendi kesksed. ?Tarkvaralahendus sõltub sellest, milliseid andmeid on võimalik klientidelt saada: kas kõiki vajalikke andmeid või ainult osa, ja sellest, millisel kujul, kas paberkandjal või elektroonilisi,? lisas Matkur. ?Kui kliendil on vajalikud andmed enda majandustarkvarasse juba sisestatud, ei ole tõepoolest mõtet neid uuesti Intrastati pärast sisestama hakata, vaid saab siis kas majandustarkvarast otse Intrastati aruande genereerida või elektrooniliselt Intrastati vormistamise tarkvarasse ümber laadida, et lisada puuduvad andmed, milleks üldjuhul on kauba klassifitseerimise alane info.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing