Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Miljonär Viktor Polozov panustab teadusele

Peeter Raidla 25. veebruar 2004, 00:00

?Juveelid on minu hobi,? sõnab Polozov kolm aastat tagasi Tallinnas rajatud juveelitehast tutvustades ning oma juveliiride Venemaal saadud diplomitele viidates. Polozov osutab tihti seadmetele, mille kohta võib öelda: ainuke Eestis, ainuke Baltimaades, ainuke idaregioonis. Ega asjata kohtuekspertiisi büroo just siit, Alvigo juveelitehasest vajadusel keerukaid analüüse ei telli. Isegi õuel seisev furgoonauto on Baltimaades ainulaadne. Tegu on ratastel laboriga, mis väärismetallijääke vedades ühtaegu neid ka töötleb.

90 protsenti Polozovi juveelitehase toodangust läheb Saksamaale ja sealt vahendaja kaudu mujale Euroopasse. See pole esimene kord, kui Polozov oma ?hobiga? tegeleb. 90ndate alguses rajas ta koos oma abikaasaga ASi Inkris, millel on Tallinnas tänini paar juveelipoodi Russkije Samotsvetõ, paar pandimaja ning Kentmanni tänaval paiknev toidukauplus ja baar. Kui Viktor Polozov alustas 90ndate keskpaiku oma jõulist tungi Ukrainasse ja Venemaale, jättis ta kogu Inkrise äri naise kanda. Tõsi, pärast juveelitehase rajamist on Viktor rajanud ka oma juveelipoe ja pandimajad, kuhu hädasolijad oma koduseid ehteid toovad.

Kuid suurt äri ajab Polozov hoopis Ukrainas ja Venemaal. Võlusõnaks on katalüsaatorid, mis lihtsalt lahti seletatuna kujutavad endast keemiatööstuses hädavajalikke graanulilaadseid väikesi trumleid, silindreid ja pulgakesi, millest keemiatööstuses mitmesuguseid gaase läbi juhitakse. Nii valmistatakse näiteks väetisi, aga ka oluliselt kallimat toodangut.

Ainus Eesti ettevõte, mis Polozovi keemiakontserni toodangut tarbib, on Nitrofert. ?Nemad toodavad väetist, aga meie aitame neid, pakkudes oma katalüsaatoreid ja tehnoloogiat,? selgitab Polozov. ?Usun, et Nitrofert on tänaseks oma halbadest päevadest üle saanud.?

Augustis 46aastaseks saava elektriinsener Polozovi jõudmist keemiatööstuse juurde võib pidada nii juhuseks kui ka selgepiirilise tegevuse tulemuseks. Eestisse sattus ta pärast instituudi lõpetamist 80ndate alguses, mil ta suunati tööle Balti Laevaremonditehasesse. Viis aastat hiljem leidis ta aga uue töökoha Tallinna omaaegses tööstushiius, Pöögelmanni-nimelises elektroonikatehases. Kui eraettevõtlus taas ausse tõusis, pani Polozov tähele, et tehases tekkis rohkesti väärismetalle sisaldavaid jääke. Nagu ta ise ütleb, sattus tema teele juhuslikult üks ameeriklane, kes tegi ettepaneku hakata jäätmeid USAs töötlema, et sellest väärismetalle ? kulda, hõbedat, plaatina, pallaadiumi jms ? välja puhastada. Peagi jõudis ta arusaamisele, et saab ka ilma ameeriklaseta hakkama.

Kui Eestis hakkas Polozovile tooret nappima, jõudis ta Ukrainasse ja Venemaale, kus ei osatud vanade katalüsaatoritega midagi peale hakata, ehkki need sisaldasid neidsamu väärismetalle.

Peatselt jõudis ta inimesteni, kes ise Venemaal ja Ukrainas neid katalüsaatoreid valmistasid. Tutvuse süvenedes tehti Polozovile ettepanek osaleda katalüsaatorite tehase ostmises. Tänaseks on Polozovil juba kolm tehast, mida võib pigem teadusinstituutideks nimetada. Nõukogude ajal kasutati nende kohta terminit teadus-tootmiskoondis. Tehased paiknevad Severodonetskis (Luganski oblast Ukrainas), Novomoskovskis (Tuula oblast Venemaal) ja Venemaa pealinnas Moskvas endas. Parajasti käivad läbirääkimised neljanda ostmise üle, mis paikneb samuti Severodonetskis. Lisaks kuulub Polozovile Ukraina lämmastikhappe tehas, kus toodetakse just neid gaase, mida katalüsaatoritest läbi juhitakse. Lisaks on Alvigol esindused Moskvas, Kiievis ja Usbekistani pealinnas Ta?kendis.

Kõikjal on Polozovi käes vähemalt 60 protsenti aktsiatest, mis annab talle voli ja võimu nende tehaste üle. Kokku annab Polozov väljaspool Eestit tööd enam kui 1000 inimesele, valdavalt teaduritele, kelle hulgas on rohkesti teaduste kandidaate ja doktoreid.

?Viimasel paaril aastal on meie teadlased pälvinud kaks Venemaa riiklikku teaduspreemiat keemia vallas,? uhkustab Polozov.

Tootmise hajutatus sunnib ka Viktor Polozovile peale hoopis teise elurütmi ? aastas viibib ta Eestis pelgalt 50?60 päeva. ?Ukraina, Venemaa, Saksamaa, Usbekistan, India..,? loetleb ta kohti, kus suurema osa oma ajast veedab.

?Kui ma midagi ostan, pean ka ise kohal olema,? selgitab Polozov oma põhimõtteid. ?Pealegi toimub just välismaal rohkesti teaduskonverentse, kus vajalikke kontakte sõlmida. Meie tehastes töötatakse välja ka tehnoloogiaid, mida saab samuti müüa. Just seepärast olen ostnud mitu teadusinstituuti.

Seni on Alvigo bilanss kajastanud peale Eestis tootmise vaid Severodonetski tehase käivet ja kasumit. Kui aga ka kõik ülejäänud Polozovi ainuomanduses oleva Alvigo tütarfirmad konsolideerida, kujuneks puhaskasumiks 50 miljoni asemel 150?200 miljonit krooni.

?Küsige minu finantsistide käest, kui tahate täpseid numbreid. Mul endal pole aega täpset arvet pidada,? tõdeb Polozov.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing