Esmaspäev 23. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Finantsinspektsioon: ÄP hinnang Seli tegevuse ja inspektsiooni töö seostamisest ebaselge

01. märts 2004, 16:54

Finantsinspektsioon peab Äripäeva homset juhtkirja Estiko suuromaniku Neinar Seli tegevuse ja inspektsiooni tegevuse seostamisest ebaselgeks.

Järgnevalt Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Kilvar Kessleri kommentaar ÄP Onlines ilmunud väljavõttele lehe homsest juhtkirjast 'Finantsinspektsioon vilistab väikeaktsionäridele':

1.03.2004 avaldati ajalehe Äripäev online väljaandes järgmist:
'Estiko suuromanik Neinar Seli on tegutsenud viimased kümme kuud selle nimel, et saada enda kätte kogu Estiko aktsiapakki. See on Selil Estiko juhi Ellen Tohvri kaasabil ka õnnestunud ? tema käes on ümmarguselt 95% Estikost, niipalju, et äriseadustik lubab tal ka ülejäänud väikeaktsionärid üle parda heita. Samas on toimetuse andmeil Rondam teinud keelatud ajal viis tehingut Estiko aktsiaga, neist ühe koos Estikoga. [...] Seli tegevus näitab, et finantsinspektsioon ei tee oma tööd korralikult.'

Toodust ilmneb väide, et (1) Neinar Seli tegutsemine viimase kümne kuu jooksul selle nimel, et saada enda kätte kogu Estiko aktsiapakki Estiko juhi Ellen Tohvri kaasabil ning (2) toimetuse andmeil Rondami poolt keelatud ajal viie tehingu tegemine Estiko aktsiaga näitab, et (3) Finantsinspektsioon ei tee oma tööd korralikult.

Avaldatu alusel jääb ebaselgeks põhjuslik seos Finantsinspektsiooni töö 'korralikkuse' ning viidatud Neinar Seli, Ellen Tohvri ja Rondami tegevuse vahel.

Aktsiate omandamine
Aktsiate omandamine ja võõrandamine ei ole keelatud tegevus. See on keelatud üksnes teatud faktide esinemisel. Finantsinspektsioon peab õigusmenetluse rakendamiseks nendest faktidest teadma ning neid keelu valguses kaaluma. Kahtlemata on suur abi isikutest, kes vastavaid fakte menetluse raames või väljaspool seda meile teada anda tahavad, kaasa arvatud ajakirjanikud. Siiani ei ole me erilist vabatahtlikku aktiivsust meile vastavate faktide teada andmisel märganud. Kuulujutud, aluseta kahtlused või 'kõhutunne' ei ole faktid ning Finantsinspektsioon jätab need nüüd ja edaspidi tähelepanuta isikuõigusi riivava menetluse rakendamisel.

Seadus ei piiritle insaiderite ringi kitsendavalt ning lubab järelevalvel igat kaasust vaadelda sisuliselt ja lähtudes konkreetsetest asjaoludest. Finantsinspektsioon kontrollib põhjalikult kahtlusi insaiderluses. Piisav insaiderluse asi saadetakse uurimisorganile kriminaalmenetluse otsustamiseks ja teostamiseks. Insaiderlust on aga keeruline kohtus tõendada. Otseseid tõendeid reeglina pole, tugineda tuleb kaudsetele.

Rondam on Estiko aktsionäridele 7.05.-7.06.2002 teinud kohustusliku ülevõtmispakkumise ning 6.01.-3.02.2004 vabatahtliku ülevõtmispakkumise. Mõlemad ülevõtmispakkumised on heaks kiitnud vastaval ajal selleks pädev organ, viimase Finantsinspektsioon. Vabatahtlikul ülevõtmispakkumisel Finantsinspektsioon seaduse kohaselt ei hinda aktsiate eest pakutavat hinda. Aktsionärid on ülevõtmispakkumise raames vabad otsustama, kas nad võõrandavad aktsiad. Finantsinspektsioon jälgib, et turg saaks õiget, täpset ja täielikku informatsiooni võimaldamaks investoril kujundada parim otsus.

Äriseadustikus sätestatud aktsiate ülevõtmine rahalise hüvitise eest õiguspärasuse hindamine ei kuulu Finantsinspektsiooni pädevusse, vaid aktsionäri vastava hagi olemasolul on tsiviilkohtute hinnata.

Keeluaegadel tehtud tehingud
Seadus ei kajasta lepinguks olevas börsireglemendis sätestatud formaalseid ja tähtajaga piiritletud keeluaegu teatud insaideritel tehingute tegemiseks oma väärtpaberitega. Sellise piirangu sättimine on jäetud börsireglemendi hooleks, mida näiteks Tallinna Börs on kasutanud. Finantsinspektsioon otseselt ei tegele börsi reglemendi tähenduses 'keeluaegadel tehtud tehingute küsimusega,' kuna tegu on lepingu rikkumisega. Börsi reglemendi täitmise eest hoolitseb Tallinna Börs. Oleksime tõsiselt mures, kui Tallinna Börs keeluaegadel tehtud tehingutele tähelepanu ei pööraks, kuna selliselt jätaks ta täitmata seadusest tuleneva nõude reglemendiga tagada väärtpaberituru korra- ja õiguspärane toimimine.

Finantsinspektsiooni menetlused
Muu hulgas väärtpaberiturul turukuritarvituste uurimisega tegeleva Finantsinspektsiooni turujärelevalve osakonnas töötab 6 inimest. Eelmisel, 2003. aastal viis nimetatud meeskond läbi 45 turukuritarvituste uurimise haldusmenetlust, ühes turukuritarvituse asjas edastasime materjalid uurimiseks politseile ning väärtpaberituru seaduse rikkumise kahtluse ajendil rakendasime väärteomenetlust neljal korral. Usun, et võrreldes eelnenud aastatega on Finantsinspektsiooni võimekus uurida turukuritarvitusi ka kvalitatiivselt oluliselt kasvanud.


�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing