SAPA tuli Merkole poolele teele vastu

Gea Velthut-Sokka 02. märts 2004, 00:00

Tallinna linnavalitsus on menetlemas Merko Ehituse taotlust, millega muudetaks Vabaõhumuusemi tee 5 krundi sihtotstarve ärimaast elamumaaks. Krundile on aga juba kerkinud kaks korterelamut ning seda linnavalitsuse loal. Merko Ehitus sai vangerdusest otseselt kasu ? merevaatega korterid lähevad kinnisvaraanalüütikute hinnangul tunduvalt paremini kaubaks kui äripinnad. Pärast sihtotstarbe muutmist väheneb oluliselt ka maamaks.

2001. aasta detsembris ostis Merko Ehitus OÜ-lt Soniplus krundi Rocca al Mares, kaubanduskeskuse taha ja lõbustuspargi naabrusse. Krundi sihtotstarbeks oli määratud ärimaa ? seega võis sinna ehitada kas äri- või büroohoone. Maatükile on aga kerkinud kaks 12korruselist miljonikroonise merevaatega korterelamut ning Merko taotleb maa otstarbe muutmist elamumaaks. Loogiliselt pidanuks kõigepealt muutma otstarbe ning seejärel ehitama. Sellega oleks aga Merko kaotanud mitu kuud hinnalist müügiaega ning kinni oleks seisnud sada miljonit krooni ? majades on 94 korterit, igaühe turuhind üle miljoni.

Tallinna säästva arengu ja planeermise ameti (SAPA) ametnikud tunnistavad, et olukord on kummaline, kuid oskavad vaid õlgu kehitada.

Keegi ei mäleta, kuidas õnnestus ehitusfirmal ärimaale elumajade ehitamiseks luba saada. Igatahes Merko poolt on kõik paberid korras ? ehitusluba antud just selliste majade püstitamiseks ning ühele tornidest on juba väljastatud ka kasutusluba.

Kasutusloale on allkirja andnud Rain Seier, SAPA ehitusjärelevalve teenistuse direktor. Temale allub ka osakond, kes annab välja ehituslubasid.

?Ma ei tea, kuidas ja kui kaugel need asjad on. Ma ei tea, mis seal taga oli, võib-olla härra Volkov (SAPA juht Ike Volkov ? toim.) teab. Igatahes saab maa otstarvet muuta, kui vastavad load on enne saadud. Ja need on Merkol olemas,? räägib Seier.

?Väga kummaline segadus. Ma ei kujuta ette, kuidas selline asi sai juhtuda,? ütles ehituskontrolli osakonna vanemspetsialist Märt Ilus.

Ilus on puhkusel ning ei saa täpsemalt paberitest järele kontrollida, kuid tema hinnangul oleks maa sihtotstarbe muutmisega pidanud tegelema lubade väljaandmisel. ?Iseenesest pole siin midagi kriminaalset, kuid ega pole ka õige niimoodi teha,? arvab ta.

Muutunud planeerimisseadus lubab alates 2003. aastast maa sihtotstarvet muuta ka tagantjärele, seda otsustab kohalik omavalitsus.

Merko Ehituse müügijuht Janek Lehtmets ei näe probleemi. ?Maa sihtotstarbe muutmine on praktiliselt otsustatud,? ütleb ta. ?Meie poolt on kõik korras.?

SAPA juhatajat Ike Volkovit ei õnnestunud eile kommentaari küsimiseks kätte saada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing