Börside tipptasemeni pikk tee

Annika Matson 05. märts 2004, 00:00

Kõige enam püstitasid maailma börsiindeksid tippmarke 2000. aasta märtsi börsibuumi ajal. Täpselt nelja aasta eest püstitas uue rekordi kaheksa maailma börsiindeksit.

Oma kõigi aegade tipust 1989. aasta lõpus on tänaseks enim kukkunud Jaapani börsiindeks Nikkei 225, mille langus on olnud enam kui 70%.

Maailma tuntuimal börsiindeksil, USA Dow Jonesi tööstuskeskmisel, on oma nelja aasta tagusest tippmargist puudu veel 1157 punkti.

USA tehnoloogiaaktsiatekeskne Nasdaq tegi oma tipptaseme internetiaktsiate börsibuumiaegu nelja aasta eest. Toonane rekord oli 5132,5 punkti. Täna on Nasdaqil sellele tasemele veel pikk tee minna, olles alles 2033,4 punkti tasemel.

Venemaa börsiindeks RTS püstitas oma kõigi aegade rekordi alles sel nädalal, milleks oli 694 punkti. Viimane kõrgtase jääb Vene börsil 1997. aasta lõppu, mil tasemeks kogunes ligi 572 punkti.

HEX Helsingil on oma kõigi aegade rekordtasemest puudu enam kui 60%. OMHEXi kommunikatsioonijuhi Anu Ilvoneni sõnul on HEXi üldindeks viimasel aastal korralikult tõusnud. Tema sõnul on ka kauplemismahud üha suurenenud. Kauplemine aktsiatega kasvas veebruaris eelmise aasta sama kuuga võrreldes 55%. ?Need on paljulubavad märgid ning tundub, et trend näitab vaid üles,? ütles Ilvonen. Ta lisas, et ei prognoosi täpselt, millal võiks HEX Helsingi jõuda oma kõigi aegade rekordtaseme lähedale.

Briti börsiindeks FTSE 100 on oma kõigi aegade rekordtasemest maas 34,7 protsenti. FTSE pressiesindaja Sandra Steel märkis, et indeks kosub, kui olukord turul hakkab paranema, ning vastupidi. Millal täpselt võiks FTSE 100 jõuda oma nelja aasta taguse rekordi juurde, ta prognoosida ei julgenud.

Äripäeva indeks on arvutatud kümne Tallinna börsil enamkaubeldud aktsia sulgemishinna põhjal. Äripäeva börsitoimetuse juht Tõnis Oja ennustas, et selle aasta lõpuks jõuab Äripäeva indeks 1200 punkti tasemele. Ta loodab, et 2005. aasta lõpus saab näha senise rekordtaseme, 1474 punkti ületamist. ?See eeldab aga korralikku 20?30% kasvu aastas,? ütles Oja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing