Ago Soots 15 aastat puutumatult viljaäris

Kristina Traks 19. märts 2004, 00:00

Tema tooli pole senini kõigutanud ei riigikontrolli etteheited riigireservide kehva haldamise teemal ega reservvilja ?kadumine? Jõgeva viljahoidlast.

Alles pärast Rakvere Viljasalves pikka aega kestnud varastamise ilmsiks tulekut on Soots esitanud tagasiastumispalve. Nädala alguses tunnistas Rakvere Viljasalve juht Vladimir Semjonov Sootsile, et tema ettevõttes olnud riigireservi vili puudub. Hoidla üle vaadanud politsei ning põllumajandusametnikud, nende hulgas ka Soots, leidsid ettevõttest vahelaed, mis viitavad sellele, et salv on tühi olnud teadmata aja. Ometi kinnitas Soots veel üleeile, et 22. jaanuaril tehtud inventuur näitas, et vili oli elevaatoris olemas.

Soots ise sõnab, et pole oma 15aastase viljaäri kogemuse juures selliseid vahelagesid näinud, nagu Rakvere Viljasalves. ?Vilja oli elevaatoris nii vähe, et ühest kohast vahelagi juba paistis,? kirjeldab Soots kolmapäeval Rakveres nähtut.

Miks viljavargus just nüüd ilmsiks tuli?

Soots arvab, et Rakvere Viljasalve juht Vladimir Semjonov tunnistas reservvilja ?kadumise? just praegu üles, kuna järgmise nädala alguses pidi toimuma viljaoksjon, kus oleks läinud müüki vilja ka Rakverest. ?Ju siis sai Semjonov aru, et ta ei saa enam petta, sest vilja oksjonile panna lihtsalt polnud,? lisab ta.

Viljaäriga seotud inimesed sosistavad aga, et Eesti Viljasalves on juba aastaid vilja puudu ning et see on justkui avalik saladus. Ka Rakvere Viljasalve vahelagede-süsteem eksisteerivat juba ammu, kuid imelikul kombel ei avastanud Eesti Viljasalve inimesed eesotsas Sootsiga, et tänu vahelagede süsteemile oli vilja punkris vaid mõnikümmend sentimeetrit. Imestatakse ka leebelt lõppenud lugu Jõgeva Viljasalvega, kust hiljuti haihtusid mõned koormatäied riigireservis olnud vilja.

Riigi omanduses Eesti Viljasalve on Soots juhtinud juba 10 aastat. Eesti Viljasalve tegevusalaks on teravilja ost-müük, sealhulgas toiduvilja ost riigireservi. Riigireservi ostetud vilja Eesti Viljasalv kogu mahus siiski ise ei hoiusta, vaid annab vilja lepingu alusel teistesse ettevõtetesse hoiule. Riigireservi hoidmise eest maksab Eesti Viljasalv laoettevõtetele tasu.

Vilja hoiustamise lepingud on sõlminud Soots. Ettevõtted, kus vilja hoitakse, on endised riiklikud viljasalved. Riigihankeid riigireservi viljale hoiustaja leidmiseks ei tehtud, kuna vilja hoiustavaid ettevõtted võib kahe käe sõrmedel üles lugeda. ?Kümme aastat tagasi valiti viljahoidlad välja, edaspidi on lepinguid vaid uuendatud,? sõnab Soots.

Mitmed riigireservi vilja hoidnud ettevõtted on läinud pankrotti, värskeim näide on Jõgeva Viljasalv. Majandusraskuste ja maksejõuetusega on võidelnud ka Keila ja Viljandi viljasalved. Tänases Äripäevas kuulutab Julianus Inkasso, et koondab nõudeid Rakvere Viljasalve vastu.

Riigikontroll heitis juba neli aastat tagasi põllumajandusministeeriumile ette, et riigireservi haldamisel pole olnud ministeeriumi tegevus piisav ning riigi kui omaniku huvid on halvasti kaitstud.

Riigiprokuratuur andis eile riigireservi vilja kadumise uurida kaitsepolitseile.

Eesti Viljasalve 2002. aasta käive oli 40 miljonit ning ettevõte teenis sümboolse, 0,1 miljoni kroonise kasumi. Sootsi kuupalk viljasalves on koos lisatasudega ca 30 000 krooni.

Paralleelselt riikliku viljaäriga on Soots kogu aeg ajanud ka era-viljaäri. Nimelt on mees juba 1997. aastast tegevust alustanud mineraalsööda varumise firma OÜ Feedline asutaja, juhatuse liige ning osanik. Feedline on ettevõte, mis kasvas välja pankrotistunud RASist Viljandi Viljasalv.

Kui Sootsi eraärid aastaid tagasi avalikuks tulid, lubas tolleaegne põllumajandusminister Ivari Padar mehele karmi karistust. Sootsi sundis lahkumisavalduse esitama aga alles 20 miljoni kroonine Rakvere viljavargus, mida peaminister Juhan Parts praeguse valitsuse tõsiseimaks skandaaliks nimetab.

Põllumajandusminister Tiit Tammsaar teatas eile õhtul, et kavatseb esitada peaministrile tagasiastumisavalduse.

Tõenäoliselt esitab Tammsaar tagasiastumisavalduse mitte enne laupäeva, mil saabub Eestisse tagasi peaminister Juhan Parts.

?Igal ministril on alati nii sisuline kui ka poliitiline vastutus. Sisuline vastutus on see, et ministeeriumi haldusalas ilmnevad probleemid saaksid võimalikult kiiresti lahendatud,? kirjutas Tammsaar eile õhtul saadetud avalduses.

Tammsaar kirjeldas probleemi lahendamiseks siiani astutud samme: ASis Rakvere Viljasalv toimunud riigivara riisumise suhtes on algatatud kriminaalasi, käivitatud inventuurid ASi Eesti Viljasalv ülejäänud julgeolekuvaru olemasolu väljaselgitamiseks, käivitatud siseaudit, Eesti Viljasalve juhataja Ago Soots on esitanud lahkumisavalduse, välja on vahetatud Eesti Viljasalve nõukogu.

?Et vältida olukorda, kus ministeerium võib sattuda tarbetute rünnakute ohvriks ja ei saa seetõttu keskenduda niigi pingelisele igapäevatööle, mis on seotud Euroopa Liitu astumiseks vajalike seaduste ettevalmistamisega, pean õigeks käituda vastavalt euroopalikele demokraatia traditsioonidele ja tagasi astuda,? teatas Tammsaar.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:17
Otsi:

Ava täpsem otsing