EPL: Rootsi riigifirma sihib Eesti metsi

19. märts 2004, 08:10

Rootsi riigimetsi majandav ettevõte Sveaskog tunneb huvi metsade omandamise vastu Eestis, keskkonnaministeerium suhtub Rootsi metsafirmaplaani positiivselt.

Sveaskog märgib oma eelmise aasta majandusaruandes, et tegeleb metsaostmisega Eestis ja Leedus. Lätis asutas Sveaskog tütarettevõtte juba paari aasta eest, kirjutab Eesti Päevaleht.

Möödunud aasta lõpus ilmus Maalehes ka kuulutus, milles Sveaskog soovis Eestis metsamaad ostma hakata.

Riigifirma Sveaskog tegeleb sarnaselt Eesti Riigimetsa Majandamise Keskusega (RMK) riigile kuuluva metsa majandamisega, kuid lisaks on Sveaskogi struktuuris oma koht saeveskitel ja puidutööstustel. Rootsi juhtivad ajalehed nimetavad Sveaskogi Rootsi puidumonopoliks. Samuti on ajakirjanduses juttu olnud sellest, et nii nagu Eestis, valitseb toormepuudus ka Rootsi saetööstustes.

Erametsaomaniku ja erametsaliidu endise tegevdirektori Toomas Lemmingu hinnangul ongi ühelt poolt soov lisatoorme järele, teisalt ahvatlevalt odav maa toonud Sveaskogi Balti metsandussektorisse. Ka Eesti otsus Euroopa Liiduga liituda on Lemmingu sõnul elavdanud välisfirmade huvi osta Eestis maad, eriti metsamaad.

Välismaistele firmadele on loonud Eestis metsamaa ostmise võimaluse hiljutine seadusemuudatus, mis võimaldab metsamaad osta metsaühingutel.

Kinnistusregistri andmetel Sveaskogile Eestis metsamaad ei kuulu. Lemming väitis, et see ei pruugi veel tähendada, et neil Eestis metsa pole, sest osta saab kohalike metsaühistute vahendusel.

Sveaskogi pressiosakond Eesti Päevalehe küsimustele ei vastanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing