Läti ja Leedu börs püstitasid selle sajandi rekordi

Annika Matson 23. märts 2004, 00:00

Leedu börsiindeksi Litin-10 selle sajandi kõrgeim tase pärineb eilsest ning selleks oli 2737,70 punkti. Madalaim piir jääb 2000. aasta 22. augustisse, mil indeks sulgus tasemel 943,98 punkti.

Läti börsiindeksi RICI kõrgeim tase saavutati samuti eile, mil indeks tõusis 570,51 punktini. Madalaimal tasemel sulgus indeks 2001. aasta 17. aprillil, olles 145,21 punktil.

East Capital Baltic Fundi fondijuht Aivaras Abromavicius ootab sel Balti riikide börsidele 20protsendilist kasvu.

Rootsi fondihaldusfirma East Capitali Balti fondis on 46% Leedu, 42% Eesti ja 12% Läti aktsiaid. Abromavicius märkis, et suurim osakaal on fondis Leedu telekomil, Eestist on suurimad nagu ikka Hansapank ja Eesti Telekom ning Lätist Parex Banka.

Leedu päritolu Abromavicius märkis, et Leedu majandus näitab kiiremat kasvutempot kui Läti oma. Samuti on Leedus rohkem saadaval vabalt kaubeldavaid aktsiaid.

Samas möönis Abromavicius, et ka Leedusse raha panemisel ei tohi investor unustada põhitõde, et riski tuleb hajutada ja ei maksa kogu raha ühte aktsiasse investeerida.

Investeerida soovitab ta sektoritesse, mis näitavad arengumärke. ?Kuna inimestel hakkab järjest rohkem raha olema, tasub panustada Leedu kaubandus- ja pangandussektorisse,? ütles Abromavicius.

Ühispanga Kasvufondi fondihaldur Sulev Raik pakkus Läti ja Leedu börside aastaseks kasvuks 12%. Tema sõnul on juba selle aasta algusest kasv olnud üllatavalt kiire. ?Sel aastal on oluline sündmus Euroopa Liiduga liitumine ja selle valguses on Kesk- ja Ida-Euroopa turud väga tugevad olnud,? ütles Raik. Tema hallatavas Ühispanga Kasvufondis on Leedu ja Läti aktsiaid 20%. Suurim osatähtsus on Leedu aktsiatest Rokiskio Surisel ja Läti omadest Grindeksil.

Trigon Capitali uute investeeringute spetsialist Valdur Jaht seevastu ütles, et Leedus on ettevõtted üsna üle hinnatud ja selle aasta kasv võiks olla kuni 5%. ?Läti aktsiaid me ei jälgi, sest seal pole midagi huvitavat,? ütles Jaht.

Hansa Investeerimisfondide portfellihaldur Alvar Roosimaa Balti riikide börside kasvu ennustada ei julgenud. Küll tõdes ta, et alates aasta algusest on Leedu börs kasvanud juba enam kui 10%.

Roosimaa sõnul on Hansa Balti Kasvufondis Leedu telekomi osa ligi 10%, Snaiget on 4,5%. Ka Roosimaa möönis, et Läti vabadele aktsiatele on väga raske ligi pääseda. Tema hallataval fondil on aga näiteks Ventspils Naftas 2% osalus.

Roosimaa sõnul on Hansapanga eksperdid viimasel ajal Läti turu üle vaadanud, aga pole sealt midagi leidnud.

?Läti ettevõtetel on omandistruktuuriga raskusi, paljud firmad kuuluvad seal kindlale valitud seltskonnale ning neil on suuri probleeme läbipaistvusega,? ütles Roosimaa.

Hansa Balti Kasvufondis on 30% Leedu, 6% Läti ja 64% Eesti aktsiaid. ?Meie fondis on pea kõik Eesti aktsiad, v.a Baltika,? ütles Roosimaa.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing