Microsoft läheb Euroopa Liidu vastu kohtusse

Tõnis Arnover 26. märts 2004, 00:00

?Meil on kahju, et komisjon meie järeleandmistele vaatamata selle otsuse tegi, nüüd soovime, et kohus annaks oma lõpliku hinnangu,? ütles Microsofti peajurist Brad Smith.

Microsoftil on Luksemburgi kohtus asja edasikaebamiseks aega 70 päeva. Oodata on pikka ja rasket kohtuvaidlust, mis võib asjatundjate hinnangul kesta 4?5 aastat ehk sama palju, kui Euroopa Komisjonil kulus selles keerulises asjas otsusele jõudmiseks. Sealjuures oli komisjon USA tugeva poliitilise surve all. Sellele viitavad USA kohtuministeeriumi ning Senati enamuse liidri Bill Fristi teravad avaldused.

?Ma kardan, et USA ja EL liiguvad uue kaubandussõja suunas, ning komisjoni aktsioon Microsofti suhtes on selle lähtepauk,? ütles Frist.

Euroopa Komisjon ja Microsoft süüdistavad teineteist tarbijate huvide kahjustamises. Euroopa Komisjoni eesmärgiks on kärpida Microsofti Windowsi operatsioonisüsteemi 95protsendilist turuosa.

Komisjon nõuab, et Microsoft peab 90 päeva jooksul hoolitsema selle eest, et turul pakutav operatsioonisüsteem Windows ei sisaldaks audiovisuaalprogrammi Media Player. Lisaks tuleb Microsoftil 120 päeva jooksul loovutada konkurentidele koodid, et need saaksid oma servereid ühildada Windowsi operatsioonisüsteemi kasutatavate arvutitega. Microsofti tulevastelt operatsioonisüsteemidelt nõutakse aga kokkusobimist konkurentide serveritega.

Microsofti ei häiri mitte niivõrd suur trahv ? 7,8 miljardit krooni, kui just need komisjoni nõuded, mis firma väitel on vastuolus Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) autoriõigusreeglitega. Sel juhul ei saa ta edaspidi lisada Windowsile automaatselt uusi programme, ja järelikult ära kasutada oma domineerivat positsiooni.

Nii et kui umbes kahe aasta pärast tuleb välja uus operatsioonisüsteem Longhorn, siis ei saa Microsoft seda pakkuda tervikpaketina.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:18
Otsi:

Ava täpsem otsing