Hangeldajad ajavad kinnisvara hinnad üles

Gea Velthut-Sokka 29. märts 2004, 00:00

Ehitusturu tormiline kasv ja aina suurenev nõudlus kesklinna uute korterite järele annavad leiba broneeringutega hangeldajatele. Mitmed kinnisvaraarendajad kinnitasid, et isegi kümnendik kortereid Tallinna kesklinna uutes majades broneeritakse eesmärgiga ostuõigus hiljem vaheltkasuga edasi müüa. Arendajad on olukorraga rahul, sest spekulandid võtavad kogu riski enda kanda.

?See on valdkond, kus on tekkinud oma ala spetsialistid, kes teenivad sellega oma igapäevast leiba,? ütles Pindi Kinnisvara turundusjuht Peep Sooman. ?Raske hinnata, kui palju kortereid läbi hangeldajate turul liigub, kuid tuleb ette, et üks isik broneerib terve korruse. Hiljem ostavad elamispinnad aga välja hoopis teised inimesed.?

FKSMi maakleri Martin Sillandi hinnangul liigub kuni kümme protsenti kesklinna korteritest läbi selliste vahendajate.

?Nad mängivad selle peale, et broneeringust kuni maja valmimiseni võib minna isegi aasta ja on tendents, et selle aja jooksul hinnad turul tõusevad. Reeglina on neil ka väga hea nina ja kogemus edukate arendusprojektide äratundmisel,? kommenteeris Sillandi.

Tema hinnangul võib miljon krooni maksva korteri puhul vaheltkasuna teenida isegi paarsada tuhat krooni. Sooman teab juhtumit, kus 17 000kroonise ruutmeetri hinnaga korter läks läbi vahendaja müüki 21 000 krooniga ruutmeetri eest.

?Nende marginaal jääb 10 ja 25 protsendi vahele,? lisas Sooman. ?Võib ju tunduda, et arendajad ei küsi õiget hinda, kui turg on valmis ka kallimalt ostma. Kuid neil on kiiresti maksmist vajavad laenud kaelas ja seetõttu lepivad väiksema kasumiga.?

Uus Maa Kinnisvara analüütiku Ain Kivisaare sõnul on broneeringute kokkuostmine ja hiljem edasimüümine väga tavaline praktika Moskva uute korterite turul, kus suur osa firmasid ainult sellega tegelebki.

?Eestis on see suhteliselt vähe levinud. Kuigi palju praktiseeriti seda paar aastat tagasi, kui uute projektide arendajad olid veel vähe kapitaliseeritud ning olid vajaliku rahasüsti saamiseks valmis tegema olulisi allahindlusi. Tänasel müüjate turul puudub sellel mõte,? arvas Kivisaar.

Rime Kinnisvara maakler Monica Meldo ütles, et viis kuni kümme korterit majast on ikka selliste vahendajate broneeritud. Kui eelleping tehakse notariaalselt, siis soovib spekulant vormistada lepingu sellisel kujul, et korter müüakse tema poolt näidatud isikule. ?Tehakse ka nii, et ostetakse korter siiski päris välja ja müüakse edasi. Paljudel pole selliseks asjaks aga raha,? nentis Meldo.

Ka Simus Kinnisvara maakler Merlin Lind kinnitas, et broneeringutega hangeldajaid tuleb ette. ?Raske on aga vahet teha, kas inimesel tekib hiljem probleeme korteri väljaostmisega ja ta leiab seetõttu uue ostja või oli see algusest peale plaanis.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing