Peeglita esik on kui lipsuta ülikond

Ketlin Priilinn 31. märts 2004, 00:00

Põldme Arhitektuuri OÜ sisearhitekt Ilona Põldme selgitab, et peeglite abil saab ruumis tekitada väga huvitavaid efekte ? väikest ruumi visuaalselt pikendada või laiendada. ?Sellise efektiga tuleks siiski olla ettevaatlik, kuna laps või isegi täiskasvanu võib õnnetul kombel peeglisse joosta,? paneb Põldme südamele. ?Huvitavad on ka toonitud klaasiga peeglid, neid on näiteks halli ja pronksivärvi, neid on hea kasutada kuvandi loomisel.?

Kateks Sisustus ASi sisearhitekti Kadri Tarbe Pärtelpoja sõnul annab peegel kergelt viltu asetades salendava efekti, mida saaks väga hästi näiteks kauplustes kasutada. ?Miskipärast näitavad kaupluste peeglid just pigem paksemana,? imestab ta.

Tarbe Pärtelpoeg selgitab, et peegli kvaliteeti saab kontrollida küünlaleegiga. Põlev küünal asetatakse peeglile hästi lähedale. Heast peeglist peaks olema näha seitse leeki.

Kõigepealt tuleks siiski läbi mõelda, mida peeglilt oodatakse: kas see on mõeldud eelkõige praktiliseks kasutamiseks või pigem dekoratiivesemeks. ?Väga tähtis osa on peegeldataval ehk sellel, mis peeglist praktilise vajaduseta paistab,? arvab Tarbe Pärtelpoeg. ?Peegel on ju kui maal, mida saame ise lõputult kujundada ja muuta.?

?Peeglitega on seotud väga palju uskumusi,? räägib ta. ?Muidu arvatakse, et killud toovad õnne, katkiläinud peegel tõotab aga seitsmeks aastaks õnnetut armastust. Tuhmunud peeglist ei tohi ennast vaadata ja magamistoas pole peegel soovitav.?

On ruume, mis ilma peeglita tunduvad suisa poolikud: näiteks esik, kus sisenedes või väljudes soovitakse endale pilku heita, et ei tarvitseks välisjalanõudega tuppa minna ja lapsed saaksid mütse-salle õigesti sättida. Ilona Põldme sõnul tuleks peegel paigutada põrandapinnast umbes 20 cm kõrgusele, et vältida jalgadega vastuminemist. ?Peegel ei tohiks jääda liikumisele ette ega segada elamist,? arvab Põldme. ?Kõige kindlam on peeglit mitte riputada vaid liimida, kuid siis ei saa seda enam seinalt kätte. Väga praktilised on kõikvõimalikud spetsiaalsed kinnitid. Ainult päris väikest peeglit võib kinnitada ka kahepoolse teibiga.?

Ka V&M Sisustussalongi juhataja Kalju Timuska sõnul tuleks peegli paigutus läbi mõelda, et mitte oma liikumisi peegli järgi sättida. ?Suurem peegel on hea, sest inimene saab end tervikuna näha.?

Timuska sõnul võib peegel olla ka dekoratiivelement. ?Peeglid võivad ruumi avardada ning valgust tuua. Praktiline on kasutada peegleid pikas või kitsas ruumis,? soovitab Timuska. ?Ruumielemendina pole peegli valgustamine oluline, kui peeglil on praktiline otstarve, võiks seda kaaluda. Kui peeglit kasutatakse meikimiseks, peaks valgus langema igalt poolt ühtlaselt, et vältida segavaid varje. Peegli koht tuleks määrata sisekujunduse planeerimise ajal, hiljem võib elektrijuhtmete vedamine keerukas olla.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing