Toomase halvim investeering muutub läbipaistvamaks

Raivo Sormunen 02. aprill 2004, 00:00

11. märtsil tegi viimase Toomase portfelli kuuluva ettevõttena oma 2003. aasta tulemused teatavaks spordiklubide ketti haldav Bally Total Fitness.

Möödunud aasta 953 mln dollarise käibe juures teenis firma kahjumit 646 mln dollarit ehk 19,78 dollarit aktsia kohta. Päris muljetavaldav ettevõtte kohta, mille aktsia turuhind kõigub 6 dollari all! Näiliselt megasuure kahjumi põhjustas raamatupidamisaruandluse muutmine. Kui senini arvestati pikaajalisi spordiklubide liikmetasusid käibena juba siis, kui nad polnud laekunud, siis uue süsteemi järgi muudeti aruandlus kassapõhiseks. Kui vana süsteemi järgi pidi ettevõte kandma kuludesse kahjumeid, kui pikaajalised liikmed oma liikmestaatuse üles ütlesid, siis nüüd seda muret pole.

Kuna tegemist polnud otsese reaalse kaotusega, jäi ettevõtte rahavoog möödunud aastal 15,7 mln dollariga positiivseks ning loodetakse, et käimasoleva aasta rahavoog tuleb veelgi parem.

Ettevõtte võlakoormus on praegu tohutu. Firma aruandluse muutus tegi omakapitali aasta lõpus koguni 158 mln dollariga negatiivseks. Laenu on spordiklubil nii palju, et möödunud aastal kulus intressikuludeks 61 mln dollarit, mis tähendab, et praktiliselt iga viieteistkümnes teenitud dollar läks laenu teenindamiseks.

Lisaks müüs päev pärast 2003. aasta tulemuste avaldamist kõik oma Bally aktsiad maha ettevõtte tegevjuht Stephen Swid. Tavaliselt ei vaadata sellele positiivselt kui keegi firma juhtkonnast oma aktsiaid maha müüb, kuna see näitab ettevõtte nõrkust. Kui mitte pikas, siis vähemalt lühiajalises plaanis kindlasti.

Hulludele uudistele vaatamata tõusis aktsia hind majandustulemustejärgsel päeval 11% ja seda viimase nelja aasta suurima käibe juures! Tõusu põhjendati sellega, et selgem aruandlus (olgu see nii kole kui tahes) annab investoritele ettevõtte tegelikust olukorrast parema pildi.

Positiivse poole pealt tuleb öelda, et Bally suutis oma möödunud aasta käivet ka 5% kasvatada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing