Telekomi pakkumist võib oodata optsiooniga

Romet Kreek 13. aprill 2004, 00:00

Telekomi aktsia ostupakkumise tulekule või tulemata jäämisele spekuleerimiseks võib optsioon sobida aktsiatest paremini.

Neljapäeval toimus Tallinna börsil aktiivne kauplemine Eesti Telekomi aktsiaga, mis langes 1,73 protsenti, 124,39 kroonile. Eile kängus Telekomi aktsiaga kauplemine kokku. TeliaSonera Balti juht kommenteeris läinud nädalal, et praegusel kõrgel tasemel aktsionäridele väljaostupakkumist ei tule. Imelik oleks, kui mõne ülevõetava firma juht ütleks enne oodatavat ostupakkumist, et ettevõte on odav. Sellega räägitaks ju aktsia hind üles ja ülevõtvale firmale tähendaks see täiendavat kulu. Ilma ostupakkumiseta näib aga aktsia kallis ja see võib põhjustada müügisurvet aktsiale.

Börsil tegutsedes puutub investor iga päev kokku teadmatusega. Nii tuleb võtta ka pakkumise tulekut või tulemata jäämist. Teadmatuse pealt on võimalik teenida, võttes nägemuse sellele, et loodetavasti hakatakse enne tähtaega aktiivsemalt spekuleerima ja liigutatakse aktsiate hinnad ära, mistõttu kasvab volatiilsus.

Kui ostupakkumist loodetaks, sobiksid ehk kogenud spekulantidele pigem optsioonid. Sel juhul oleks rahaline risk väiksem ? müües aktsiad ja ostes asemele väiksema rahasumma eest optsioonid (straddle), eeldades, et ülevõtmispakkumise tulekul või tulemata jäämisel liigub aktsia hind järsult. Siis oleks juba maitse küsimus, kas hoida optsioon pakkumise kuupäevani või loodetud tõusnud volatiilsuse juures realiseerida enne Telekomi aktsionäride lepingu lõppemist. Muidugi on veel risk, et aktsionäride lepingut pikendatakse.

Nii nigelat börsipäeva, nagu oli eile Tallinnas, pole pool aastat näha olnud. Eile tehti börsil 44 tehingut kõigest 2,67 mln krooni käibe juures. Sellest väiksem käive oli viimati 10. oktoobril 2003 ? 2,62 mln krooni. Väikese käibe taga võib näha suure raha peremeeste ehk Euroopa investorite esmaspäevast püha.

Eesti Telekomi aktsia hind langes 1,54 mln kroonise käibe juures 0,88 protsenti, 123,30 kroonile.

Saku Õlletehase aktsia tõusis 0,92 protsenti, 119,70 kroonile 0,48 mln kroonise käibega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:21
Otsi:

Ava täpsem otsing