Alates 1. maist muutub rahvusvaheliste autovedude korraldus

15. aprill 2004, 11:42

Alates 1. maist on autovedudel Euroopa Majandusühenduse riikides veoseveol vajalik Euroopa Majandusühenduse määruse kohane veoluba ehk EMÜ veoluba.

Sõitjateveol on aga vajalik Euroopa Ühenduse määruse kohane veoluba ehk EÜ veoluba. Nimetatud veolubade kehtivusaeg on viis aastat, teatas majandusministeerium.

'Seoses Eesti ühinemisega Euroopa Liiduga ei kehti alates 1.maist 2004 rahvusvahelistel autovedudel Euroopa Majandusühenduse liikmesriikides kahepoolsete teeliikluse kokkulepete alusel seni kasutusel olnud kahepoolsed ja igal reisil ühekordselt kasutatavad veoload,' sõnas teede-ja raudtee osakonna juhataja Ain Tatter.

Euroopa Majandusühenduse liikmeteks on kõik Euroopa Liidu riigid, Norra, Island, Liechtenstein ja ?veits.

Veoloa nõue kehtib veoseveol autodele ja autorongidele registrimassiga üle 3500 kilogrammi ning sõitjateveol kehtib loanõue bussidele sõitjakohtade arvuga üle 9 (kaasa arvatud autojuht). Luba on vajalik autoveoks Eesti ja Euroopa Majandusühenduse liikmesriigi vahel, kahe liikmesriigi vahel või läbi liikmesriigi territooriumi. Sõltuvalt veoki registrimassist peab vedudel ?veitsi olema kaasas täiendav ?veitsi veoluba.

Samuti peavad EMÜ veoloa alusel töötavatel mitteliikmesriigi või määratlemata kodakondsusega autojuhid täiendavalt omama EMÜ veoloa alusel töötava mitteliikmesriigi autojuhi tunnistust, mida peab taotlema vedaja.

Rahvusvahelise autoveo tegevusluba omavatel autovedajatel on õigus taotleda Ühenduse veoluba, mille originaali hoitakse ettevõttes ja veoloa ärakirja, mis peab autoveol olema sõidukis. Rahvusvahelise autoveo tegevusloaks loetakse Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt antav tasulise rahvusvahelise autoveo tegevusluba, oma kulul rahvusvahelise autoveo tegevusluba ja kanne rahvusvahelise sõitjateveo korraldamiseks ühistranspordiloal.

Eesti riigisisestel vedudel nimetatud uusi dokumente vaja ei ole.

Vedudel väljaspool Euroopa Ühenduse liikmesriike, ehk kolmandates riikides nagu Venemaa, Ukraina, Valgevene, Bulgaaria, Rumeenia jne, jääb kehtima senine veolubade kasutamise kord.

EMÜ ja EÜ veolube ja nende ärakirju, juhuvedude kontrolldokumente ning autojuhi tunnistusi väljastab Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioon (ERAA), kes senini on väljastanud nii Euroopa Ühenduse kui kolmandate riikidega sõlmitud kahepoolsetest teeliikluse kokkulepetest tulenevaid veolubasid ning ASOR- kokkuleppe põhiseid juhuveo kontrolldokumente.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing