PM: Haisuspetsid asuvad uurima õhureostusi

15. aprill 2004, 07:53

Haisu levitavate tootmisettevõtete juhid peavad tulevikus arvestama karmima kohtlemisega, kui lõhnaeksperdid leiavad, et puhas õhk on nende äri pärast rikutud.

Seafarmide, kalatööstuste ning teiste vänget haisu põhjustavate tootmisettevõtete tegevuse lubab senisest tõhusama kontrolli alla võtta Riigikogus praegu teisel lugemisel olev välisõhukaitse seaduse eelnõu, mis peaks eeldatavasti jõustuma veel selle aasta oktoobris, kirjutab Postimees.

Seaduse mõte on selles, et kui seni võisid ettevõtjad öelda, nagu poleks paha lõhn mõõdetav ning rahval pole seaduslikku alust selle vastu kisa tõsta, siis tulevikus enam mitte.

Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja -tehnoloogia osakonna spetsialisti Marek Maasikmetsa sõnul on lõhna võimalik eri meetoditega mõõta, kuid veel pole täpselt teada, kuidas seda Eestis teha.

Kõige tõenäolisem on variant, et siingi hakatakse muu maailma eeskujul kasutama nn lõhnaeksperte, kelle hea nina peab ütlema, kas ümbruskonnas on talumatult palju elanikke häirivat haisu või mitte.

Ühe variandi järgi valitakse lõhnaasjatundjad välja maakondade keskkonnateenistuste spetsialistide seast. Teise idee järgi hakkaks haisuprobleeme lahendama üks kindel komisjon.

Haisuga on pidevalt hädas näiteks Viljandist vähem kui kümne kilomeetri kaugusel Viiratsis Ekseko seafarmi lähistel elavad inimesed ning Pärnu asukad, kes peavad taluma kalatöötleja Maseko tsehhidest kalajahu tootmise ajal tulevat raipehaisu.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing