Eesti Telekomi pakkumine kukkus läbi

Romet Kreek 16. aprill 2004, 00:00

TeliaSonera pakkumine Eesti Telekomi aktsionäridele kukkus läbi, juhul kui Eesti riik ei võta pakkumist vastu.

Rahandusminister Taavi Veskimägi kolmapäeva õhtul väljendatud seisukoha järgi Eesti riik enda omanduses olevaid aktsiad pakkumise hinnaga ei müü. Eesti riigile kuulub 27,23% aktsiatest. Kui riik ei müü enda omanduses olevaid väärtpabereid, siis maksimaalne võimalik aktsiate protsent, mis TeliaSoneral saada on võimalik kui kõik teised aktsionärid pakkumise aktsepteeriksid, ulatub 72,77ni.

TeliaSonerale on pakkumine tingimuslik, kui TeliaSonera saab vähemalt 85% aktsiate omanikuks. Ilma riigi osaluseta pole see võimalik. Sellest tulenevalt võivad aktsionärid selle pakkumise maha kanda. TeliaSonera üritas kasutada oodatust suuremat dividendi relvana aktsia hinna madalamale surumisel. Kui võtta turuhinnaks kolmapäevane sulgemishind, mis oli Tallinna börsil viimaseks kõigi turuosaliste konsensuseks aktsia hinna osas, siis tegi TeliaSonera aktsionäridele pakkumise allapoole turuhinda, soovides ise saada aktsionäridelt preemiat selle eest, et ta omandaks aktsiad.

TeliaSonera kirjutas, et pakkumine kujutab endast 12,3% preemiat üle 12 kuu kogusega kaalutud Eesti Telekomi aktsia hinna. Samas toob rahandusministri ülevõtmispakkumise kohta kehtestatud määruse paragrahv 2 ära viis ülevõtmispakkumise hinna arvutamise metoodikat. 12 kuu kaalutud keskmist hinda nende hulgas ei ole.

Lugedes pakkumist, on seal selgelt kirjas, et TeliaSonera ei tõsta pakkumise hinda. Tekst lubab aga tõlgendust, et mõeldud on seda, et antud konkreetse pakkumise hinda ei tõsteta. See aga ei takista teoreetiliselt TeliaSoneral teha tulevikus huvi korral mõne teistsuguse hinnaga pakkumist.

Reaktsioon eile avaldatud Eesti Telekomi majandustulemustele ja üleeilsele TeliaSonera Telekomi aktsionäridele suunatud pakkumisele oli leige. Aktsia hind langes 2,3 protsenti, 119,54 kroonile. Aktsiaga tehti 72 tehingut, mis oli kõige suurem aktiivsus pärast 27. jaanuari. Telekomi päevakäive jäi Hansapanga omast väiksemaks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing