Elektrituruseadus ootab muutmist

Indrek Kukner 16. aprill 2004, 00:00

Juulist 2003 jõustunud elektrituruseaduse järgi ei ole 1. jaanuarist 2005 elektrienergia müügiks tegevusluba vaja, kui elektrienergia müüja müüb elektrienergiat väljaspool põhitegevust ainult ühe ehitise piires üksnes oma liikmele, rentnikule või üürnikule. Seega 1. juulist 2003 võib elektrienergiat müüja vaid tegevusloa alusel.

Energiaturu Inspektsioon kinnitas halduskohtus, et elektrituruseadus on pannud isikutele kohustused, mis piiravad nende õigusi, on ebamõistlikud ega ole kooskõlas piirangu eesmärgiga. Inspektsioon kinnitas, et ei püüa kohustada isikuid seadust täitma, kuni seadus on parandatud.

Riigikogu on alustanud menetlust regulatsiooni muutmiseks. Eelnõu kohaselt võib elektrienergiat müüa ilma tegevusloata ühe kinnistu piires. Mittetulundusühingutel on õigus ka loata tegutsemiseks, kui müük toimub väljapoole kinnistut ühistu liikmele, kelle valduses või omanduses on korter, suvila, garaa? või eramu. Äriühingutele, kes varustavad naaberkinnistut, jääb tegevusloa nõue kehtima. Seega ei saa näiteks äriühing naaberkinnistut omavale tütarettevõtjale turuloata elektrienergiat edastada. Äriühingute kaasomandis oleva kinnistu jaotamise korral ei oleks lahenduseks ka mittetulundusühingu moodustamine, kuna elektrienergiaga varustatakse majandusettevõtteid.

Eelnõu seletuskirjast ei selgu, miks üle kinnistu piiri tohivad tegevusloata elektrienergiat edastada vaid mittetulundusühingud. Kui Riigikogu jääb eelnõu praeguse redaktsiooni juurde, peaks kaaluma võimalust anda Energiaturu Inspektsioonile erandite tegemise õigus. Bürokraatia kasvaks, kuid äriühingud saaksid võimaluse oma huve kaitsta.

Kuna elektrituruseadus on ilmselt põhiseaduse vastane ja tegevusloata elektrienergia müük on karistatav kriminaalkorras, oleks korrektne, kui Riigikogu võtaks seadusmuudatuse vastu tagasiulatuva jõuga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing